Wymagania boiskowe dotyczące poruszania się zawodnika są zgoła różne od wymagań, jakie są stawiane sprinterom na bieżni. Dlatego też szybkość w czasie gry będzie różniła się od szybkości w rozumieniu stricte konkurencji lekko atletycznych. Niemniej jednak dzięki mentorom w zakresie treningu motorycznego jak, np. Ian Jeffreys, możemy w poukładany sposób zapoznać się z udoskonaloną koncepcją treningu szybkości w grach zespołowych.

Wspomniany Ian Jeffreys (utytułowany, wybitny trener przygotowania motorycznego pracujący na terenie Wielkiej Brytanii, współpracuje m.in. z piłkarzami Cardiff City) stworzył i rozpowszechnił pojęcie „Gamespeed”. W wolnym tłumaczeniu jest to pojęcie określające zdolność zawodnika do wdrażania specyficznych umiejętności piłkarskich w odpowiednim tempie, wysokiej efektywności i precyzji oraz do realizowania zadań boiskowych sterowanych poprzez zmienność sytuacji i reagowanie na zmienność sytuacji. Na zdolność do szybkiego funkcjonowania w czasie gry i treningu wpływ ma wiele czynników. Na część mamy wpływ, na niektóre nie. Niektóre są podatne na trening, a inne przypisane w kodzie DNA każdego z nas. Na poniższych diagramie widać, jak wiele elementów składowych ma wpływ na szybkość zawodnika.

szybki czy zwinny

Więcej w artykule „Trening szybkości”, którego autorem jest Michał Kwietniewski, Better Way – Przygotowanie Motoryczne. Artykuł został opublikowany w wydaniu specjalnym AT „Długofalowy rozwój młodego piłkarza”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”