Wejście w pole karne w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie jest specjalną umiejętnością klasowych napastników i ofensywnych pomocników. Praca nad tą zdolnością u zawodników wzmocni siłę ataku Twojego zespołu.{jcomments on}

 

 

Zerknij jak to wygląda na przykładzie reprezentacji Polski:

 

 

Założenia treningowe


  • Wypracowanie perfekcyjnego zagrania w tempo do wbiegających napastników (pomocników). Po takim zagraniu skuteczna interwencja obrońców staje się praktycznie niemożliwa.
  • Dośrodkowania od skrzydłowych powinny być zróżnicowane. Piłka ma być zagrywana pod różnymi kątami, na różnych wysokościach oraz z różną siłą.

 

Wykonanie ćwiczenia


  • Użyj obszar o wielkości 2 pół karnych.
  • Ustaw 2 bramki na obu liniach końcowych.
  • Skrzydłowi startują z obu rogów boiska przy tej samej linii bocznej, a napastnicy z narożników przy drugiej linii bocznej (rysunek 1.)

 

 

Rysunek 1.

 

Pierwszy skrzydłowy prowadzi piłkę przez długość pola gry, a następnie dośrodkowuje ją do wbiegającego napastnika. Napastnik musi ruszyć chwile później, aby otrzymać dośrodkowanie w tempo i starać się wykończyć akcję zdobyciem bramki. Po zakończeniu akcji skrzydłowy zajmuje miejsce na końcu kolejki skrzydłowych ustawionych w drugą stronę, a napastnik zajmuje analogiczne miejsce po drugiej stronie w celu przeprowadzenia ćwiczenia w odwrotnym kierunku.

 

Podniesienie skali trudności

 

Na rysunku nr 2 widać postęp wprowadzony do ćwiczenia poprzez dodanie pary obrońców. Pozwoli to na zwiększenie presji na:

 

  • Napastnikach - muszą znaleźć sobie przestrzeń do oddania strzału,
  • Skrzydłowych - muszą dogrywać piłkę bardzo precyzyjnie do wbiegającego napastnika.

 

 

Rysunek 2.

 

Teraz stajesz przy linii bocznej po przeciwnej stronie niż skrzydłowi i zaczynasz ćwiczenie poprzez zagranie piłki do bliżej ustawionego napastnika. Zadaniem obu napastników jest przegranie piłki na drugą stronę do skrzydłowego. Po zagraniu do skrzydłowego napastnik stara się zgubić obrońcę i zdobyć bramkę po dośrodkowaniu ze skrzydła. Po zakończeniu akcji napastnicy bronią przeciwnej bramki, a Ty zagrywasz piłkę do dotychczasowych obrońców, którzy tym razem atakują drugą bramkę z pomocą drugiego skrzydłowego.