Ćwiczenie to ma charakter pomocniczy i może być wykorzystywane w ramach ukierunkowanej rozgrzewki (a o tematyzowaniu części wstępnej zajęć i dostosowywaniu jej do tego, co ma zostać zrealizowane w części głównej, należy zawsze pamiętać).

 

 

Ćwiczenie 1A

Liczba zawodników: 10.

Pole gry: 12 × 12 m + 3 m margines.

 

Przebieg: zawodnicy ustawiają się w dwóch zespołach po pięciu w polu gry. Trener rzuca piłkę wysoko, a zadaniem uczestniczących w formie jest chwycić piłkę i podjąć rywalizację do dziesięciu kolejnych podań rękami (bez możliwości przemieszczania się z futbolówką). Drużyna, która wejdzie w posiadanie, musi natychmiast wysunąć dwóch zawodników do pola zewnętrznego – mogą i wręcz powinni się oni płynnie zmieniać z graczami z pola wewnętrznego. W tym samym czasie żaden z zawodników zespołu broniącego nie może opuścić środkowego kwadratu. Niedozwolone jest podawanie między dwoma piłkarzami z pola zewnętrznego, natomiast ich ustawienie w marginesie 3-metrowego pasa jest dowolne. Jeśli zespół broniący się wejdzie w posiadanie, następuje natychmiastowa zmiana ról i teraz to ta drużyna wysuwa dwóch zawodników do pola zewnętrznego, a wszyscy ich rywale muszą natychmiast przejść do pola środkowego. Po uzyskaniu wskazanej przez trenera liczby kolejnych podań wznowienie od rzutu piłki przez prowadzącego. Dla ułatwienia zadania zespołowi „atakującemu” możemy wprowadzić zawodnika neutralnego, który zawsze współpracuje z drużyną w posiadaniu, ale nie może być ani graczem wychodzącym poza pole środkowe, ani zawodnikiem walczącym o rzuconą przez trenera piłkę.

 

 

Ćwiczenie 1B

 

To forma realizowana w tym samym polu i na podobnych zasadach co ćwiczenie 1A, ale piłka jest już na podłożu i operujemy nią nogami. Zawodnicy „atakujący” mają limit dwóch kontaktów z piłką na każde posiadanie, a ci znajdujący się w polu zewnętrznym podają wyłącznie bez przyjęcia. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie gracza neutralnego współpracującego z zespołem w posiadaniu, operuje on tylko i wyłącznie podaniami na 1 kontakt.

 

Kompletny artykuł „Doskonalenie reakcji w fazie przejścia. Część I: przejście obrona – atak, czyli transfer pozytywny”, którego autorem jest Jakub Myszkorowski, znaleźć można w nr 6/2015 (13) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”