Oglądałem niedawno mecz sparingowy drużyn z niższej klasy rozgrywkowej. Jakże inaczej wszystko wygląda niż kilka lat temu. Drużyny z klasy A, a grają na sztucznym boisku przy oświetleniu. Serce się raduje. Ale było coś, co przyćmiło ten sielski obrazek…{jcomments on}

 

Zawodnicy jednej z drużyn po wybiegnięciu na rozgrzewkę ustawili się w polu karnym i oddawali strzały na bramkę. A przecież wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest przedmeczowa rozgrzewka i to bez względu na to, na jakim poziomie rozgrywek odbędą się zawody! Bez rozgrzewki łatwo o uraz mięśniowy, szczególnie w niskiej temperaturze otoczenia.

 

Jeśli kiedykolwiek zdarzy się (w co nie bardzo wierzę, bo nasi Czytelnicy to świadomi fachowcy), że zauważysz swoich graczy tak postępujących, jak najszybciej zabierz ich z pola karnego i przeprowadź poniższe ćwiczenie rozgrzewkowe.

 

Organizacja i przebieg


  • Podziel zawodników na 2 grupy.
  • W obu grupach oznacz graczy liczbami od 1 do 5.
  • Poinformuj swoich podopiecznych, że mają w ruchu wymieniać podania w swoim obszarze (np. oznaczonym grzybkami treningowymi).
  • Wywołaj jakiś numer (1-5), a wtedy gracze oznaczeni tym numerem w obu grupach muszą sprintem zmienić grupę, a ćwiczenie trwa dalej.
  • Innym rozwiązaniem może być to, że po wywołaniu numeru, gracz oznaczony nim musi przeprowadzić piłkę do drugiej grupy i kontynuować w niej ćwiczenie.

 

 

Rysunek

 

PDF-a z tym ćwiczeniem możesz pobrać tu 

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.SoccerTutor.com