Kontrola dynamiki obciążenia umysłowego w procesie treningowym piłkarzy to niezwykle istotny, ale jeszcze nie do końca kontrolowany przez trenerów obszar.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność treningu jest teraz dawkowanie nie tylko obciążenia fizycznego, ale także umysłowego. Poziom obciążenia umysłowego można będzie kontrolować poprzez określenie szybkości przepływu informacji w ćwiczeniach o charakterze taktycznym.

po co kontrolowac obciazenia

Różne badania wykazały, że średnia prędkość biegu zawodowych piłkarzy różnych lig jest mniej więcej taka sama. Bardzo wysoki i zbliżony już do granic poziom wytrenowania motorycznego zmusza do poszukiwań deficytów w innych obszarach szkoleniowych. Poza tym bez piłkarskiego umysłu wszystko to pójdzie na marne.

Dlatego dalszy rozwój piłki nożnej w kierunku zwiększenia szybkości biegu i ilości wykonanej pracy fizycznej jest mało prawdopodobny. Jedyną przewagą, która będzie odgrywać decydującą rolę w zwycięstwie nad przeciwnikiem w meczu, to przewaga w szybkości myślenia. Aby ją rozwijać, trzeba wiedzieć, jak „dostosować myślenie” zawodników do percepcji i przetwarzania informacji na wyższej prędkości, niż robi to przeciwnik.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Określenie prędkości przepływu informacji w ćwiczeniach piłkarskich”, który został opublikowany w nr 6/2023 (57) Asystenta Trenera.

Autorem artykułu jest Pavlo Perepelytsia, trener UEFA A pracujący na Ukrainie, wykładowca na wyższej uczelni i podczas kursów oraz szkoleń trenerskich.

W artykule znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Co to jest szybkość przetwarzania informacji?
  • Czy można poprawić szybkość przetwarzania informacji?
  • Co to jest szybkość przepływu informacji?
  • Po co kontrolować obciążenie umysłowe?
  • Po co jest potrzebna adaptacja myślenia w grze?
  • Jakie korzyści przynosi metoda kontroli obciążenia umysłowego?
  • Jakie cechy określają wartość transferową zawodnika?

Tu zamówisz to wydanie: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-62023-57/883

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-62023-57-wydanie-elektroniczne/900

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Okreslenie-predkosci-przeplywu-informacji-w-cwiczeniach-pilkarskich/893