Allegri twierdzi, że prostota opiera się również na zwięzłości komunikatu. Ciekawa teoria. W jego ocenie trener ma tylko 3 minuty podczas przerwy, aby wprowadzić swój plan taktyczny.

Często na wypadek trudnych sytuacji, które pojawiają się w pierwszej odsłonie meczu, nie może przekręcać noża w ranie, czyli musi budować pozytywną atmosferę. Nie krytykować, a zwracać uwagę na rzeczy, które być może przebiegały w pierwszej połowie pozytywnie, ale ostatecznie nie przyniosły sukcesu. I tu wspomina swój pierwszy mecz z Bayernem Monachium, kiedy po pierwszej połowie Juventus przegrywał 0:1 po bramce Thomasa Mullera i kiedy Allegri był przekonany, że drużyna jest w stanie wykonać dobrą robotę, stosując tę samą taktykę w drugiej części meczu. Po bramce Robbena na 0:2 ostatecznie Juve doprowadziło do remisu 2:2.

Mówi, że ta teoria 3 minut opiera się na pewnych sytuacjach zewnętrznych, które powodują, że trener ma tylko 3 minuty. Po pierwsze, piłkarze schodzą do szatni, dwóch z nich, czasami jeden, udzielają wywiadu telewizji, więc wracają minutę, dwie później. W tym czasie sprawdzani są zawodnicy z potencjalnymi urazami, kontrola tego, czy wszyscy czują się dobrze, następnie czas na opadanie emocji, a dopiero wówczas wchodzi trener, który zdaniem Allegriego ma 3 minuty na proste i zwięzłe komunikaty, które poprawią sytuację w 2 części spotkania.

Dlaczego tak ważne jest to nieprzekręcanie noża w ranie? „Nigdy nie ulegaj pesymistycznym i negatywnie nastawionym ludziom, ponieważ odbierają ci energię i wpływają na twoją pracę”. Tak mówi Maks Allegri o pesymistach dookoła siebie, których stara się rugować. I muszę powiedzieć, że coś w tym jest.

Kiedy pojechaliśmy z Filipem Kapicą na rozmowę z trenerem Svennem Goranem Errikssonem, on powiedział, że jedną z najtrudniejszych decyzji w jego karierze było wyrzucenie z Lazio Giuseppe Signoriego, postaci pomnikowej dla sympatyków klubu, którą musiał ruszyć i tym samym stworzył się niesamowity rejwach w mieście. Ponieważ Beppe Signori był pesymistą, pomimo swoich świetnych wyników bramkowych twierdził, że Lazio nie ma szans, aby zdobyć scudetto przeciwko Juventusowi, Milanowi, Interowi, Parmie, Fiorentinie itd. I ten pesymizm był zaraźliwy. I to była pierwsza ważna szwedzkiego trenera w ekipie Lazio.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Massimiliano Allegri jakiego nie znacie”. Artykuł powstał w oparciu o podcast z serii Two Angry Man, w któym Mateusz Święcicki przedstawił w detalach sylwetkę włoskiego trenera Massimiliano Allegriego, który w sezonie 2021/2022 po raz drugi został szkoleniowcem Juventusu Turyn. Jak zaczęła się trenerska przygoda i jakim człowiekiem jest trener, który w swoim CV ma 6 tytułów mistrza Włoch, 4-krotnie zdobywał Puchar Włoch, a 3-krotnie Superpuchar kraju, a także 2 razy walczył w finale Ligi Mistrzów? Przeczytacie o tym w nr 3/2021 (44) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”