Podczas 3. Zjazdu Psychologów Akademii Klubów Ekstraklasy, którego byliśmy partnerem, jednym z elementów była część praktyczna przygotowana przez Karolinę Pietrzak oraz Mariusza Paszkowskiego. Sesja została przygotowana w trzech blokach tematycznych. Poniżej przykładowe ćwiczenie z bloku „Koncentracja uwagi”.
Zawodnicy Akademii Górnika Zabrze r. 2004
BLOK 1 – KONCENTRACJA UWAGI
Ćwiczenie 1
Organizacja:
Pole o wymiarach 15 × 15 m (proporcjonalnie większe bądź mniejsze, zależnie od liczby zawodników). Podział na 2 zespoły – 4 zawodników niebieskich i 4 czerwonych, 4 piłki (w przypadku większej liczby zawodników zwiększamy liczbę piłek).
Czas trwania: 12 min.
Przebieg:
Prowadzenie piłki i wymiana podań pomiędzy zawodnikami. Zadaniem jest utrzymanie piłek w wyznaczonym sektorze.
- Dowolne prowadzenie i dowolna wymiana podań.
- Prowadzenie piłki i wymiana podań wg schematu czerwony do niebieskiego i niebieski do czerwonego.
- Prowadzenie piłki i wymiana podań w konfiguracji jak w poprzednim ćwiczeniu. Dwie piłki podawane po podłożu, 2 piłki podawane rękoma w powietrzu.
- Prowadzenie i wymiana podań w konfiguracji jak w poprzednim ćwiczeniu. Dwie piłki podawane po podłożu, 2 piłki podawane rękoma w powietrzu. W momencie podania górą zawodnik łapiący piłkę wypowiada imię rzucającego (wyraźnie w momencie chwytu – rozwijanie poczucia czasoprzestrzeni). Przy podaniu dołem zawodnik przyjmujący piłkę wypowiada swoje imię (wyraźnie w momencie przyjęcia).
- Wymiana podań jw. W momencie popełnienia błędu technicznego lub innej pomyłki (źle wypowiedziane imię, niedokładne podanie, nieodpowiedni timing itd.) zawodnik ma za zadanie szybko zareagować w ustalony wspólnie sposób na błąd (do ustalenia zadanie, np. kilkumetrowy sprint w kierunku niedokładnie zagranej piłki jako imitacja pressingu). Celem tego zadania jest wypracowanie reakcji zadaniowej na popełniony błąd.
Punkty kluczowe:
- koncentracja uwagi,
- zadaniowa reakcja na błąd.
Więcej w artykule „3. Zjazd Psychologów Akademii Klubów Ekstraklasy” opublikowanym w nr 6/2020 (41) czasopisma „Asystent Trenera”.
W artykule poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:
- Psycholog, coach a trener mentalny
- Psychologia sportu = psychologia kliniczna?
- Współpraca po kontuzjach i praca z zespołem
- Zależności w układzie zawodnik-trener-rodzic oraz trening poznawczy
- Od teorii do praktyki (9 ćwiczeń w 3 blokach: koncentracja uwagi, kontrola emocji, zarządzanie pobudzeniem).
Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”