- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Im szybciej nauczymy młodego sportowca rozpoznawania sygnałów związanych ze stresem, tym szybciej będzie on mógł zareagować na zwieszające się pobudzenie.
Każdy sportowiec posiada inny zakres pobudzenia, w którym czuje się najlepiej. Niektórzy zawodnicy osiągają najlepsze rezultaty w sytuacjach, w których odczuwają silny stres. Inni piłkarze w momencie mniejszego pobudzenia są w stanie wykorzystać swój potencjał. Dlatego warto uczyć zawodników rozpoznawania swojego stanu pobudzenia.
Bez względu na to, czy zawodnik występuje w lidze juniorskiej, amatorskiej czy zawodowej, będzie odczuwał stres. Jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Stres odczuwany przez młodych sportowców, związany z rywalizacją jest właściwą reakcją. W obliczu takiej sytuacji organizm wydziela hormony, które mobilizują nas do działania. Nieodczuwanie stresu w sytuacji, gdy zbliża się ważny mecz dla drużyny, jest czymś mało prawdopodobnym.
ZWROTY ZMNIEJSZAJĄCE PRESJĘ · „skoncentruj się na swoim zadaniu” · „wiele razy pokazaliście, że potraficie to zrobić” · „masz wszystko, czego potrzebujesz, żeby dobrze zagrać” · „jesteśmy jedną drużyną” · „stres jest potrzebny, wykorzystaj go” |
ZWROTY ZWIĘKSZAJĄCE PRESJĘ · „tylko się nie stresujcie” · „to ważny mecz, musimy go wygrać” „musisz się wreszcie przełamać i strzelić bramkę” · „najważniejszy jest wynik dzisiejszego meczu” · „dzisiaj gramy o wszystko”
|
Jak radzić sobie ze stresem:
Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Jak rozwijać siłę mentalną młodego sportowca”, którego autorkami są: Ewa Serwotka, Małgorzata Stępniak, Martyna Tadzik oraz Anna Ussorowska, czyli zespół Fundacji Sportu Pozytywnego. Cały artykuł znajdziecie w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3”.