Szukamy więc jak największej liczby rozwiązań i robimy wszystko, by poszerzać wpływ stymulacji i rozwoju zawodników. Dlatego też na drugim obozie w Jarocinie pojawił się warsztat. Po rozmowach z trenerem Papszunem, na podstawie tematów grupowych, które mu przedstawiłem na początku sezonu, wybraliśmy temat „Zawód piłkarz kontra inne zawody”.

W związku z tym, że drużyna liczy 26 zawodników, a nie każdy z nich fatyguje się na sesje – co zresztą szanujemy, nikogo do niczego nie zmuszamy – cały sztab szkoleniowy bierze za nią odpowiedzialność.

Chcieliśmy zwrócić uwagę zawodnikom, by patrzyli długofalowo. Zależało nam na tym, by zaczęli lepiej wykorzystywać to, co tu i teraz. Mogli porównać, że prawnik ma możliwość wykonywania swojego zawodu przez 40 lat, a piłkarz przez 10. Ten czas bardzo szybko upływa.

Zawód piłkarza może być oczywiście bardzo dobry w kontekście zabezpieczenia rodziny i ułatwieniu sobie funkcjonowania w latach po przejściu na sportową emeryturę, ale nie musi. Porównywaliśmy ten zawód do kierowcy TIR-a, górnika i innych. Na co dzień głównie rozmawiamy tylko o piłce nożnej, ale dzięki temu dostali nieco informacji, o których nie wiedzieli. Spojrzeli na te zawody z innej strony. Przeanalizowaliśmy wiele aspektów i w moim odczuciu zespół przyjął to bardzo dobrze, a na pewno jego większość. Cieszę się z tych, którzy wyniosą jakąś wiedzę z takiego warsztatu, ale nie wymagam przy tym od siebie, by 100% grupy było zachwycone, bo to niewykonalne.

zawod pilkarz 2

Nie jestem też alfą i omegą, nie każdemu muszę odpowiadać pod kątem stylu funkcjonowania, komunikacji, wyglądu czy metod. Cieszę się jednak ogromnie, gdy 50-70% chłopaków wyniesie coś z zajęć, przeniesie do codziennego funkcjonowania i wyciągnie ze swoich karier choćby minimalnie więcej. Dzięki temu tacy piłkarze zwiększą też swój pożytek dla zespołu i przysporzą większej radości kibicom.

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Jeszcze bardziej poznajmy siebie” autorstwa Pawła Frelika, trenera mentalnego RKS Raków Częstochowa, opublikowanym w nr 6/2018 (31) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”