O wyniku mówi się w futbolu najczęściej – analizując, kalkulując i prognozując. Jednocześnie zwiększając tym samym presję u innych i u siebie. Cele wynikowe to dla piłkarzy codzienność. Ale czy rzeczywiście powinny ciągle stać na piedestale?

 

Gdy rozmawiamy z trenerami, piłkarzami i ich rodzicami, często podkreślamy, że na boisku „wygrać chce każdy”. Nie spotkaliśmy jeszcze ani jednego zawodnika albo trenera, który na pytanie o to, czy chce wygrać, odpowiedziałby w takiej sytuacji „Nie”. Jednak w ramach piłki nożnej na końcu wygrywa zwykle tylko jedna drużyna. Czy w tej sytuacji należałoby stwierdzić, że to zwycięzca chciał bardziej wygrać? A może oba zespoły chciały tak samo mocno? Czy może ta druga drużyna chciała bardziej i przez to nie była w stanie pokazać pełni swoich umiejętności? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – a sytuacja jednowymiarowa.

 

 

Udowodnione jest jednak, że myślenie tylko o wyniku może powodować powstawanie presji – co najczęściej jest tłumaczone jako „odczucie nacisku/przymusu do zrobienia czegoś”. Wygranie meczu, strzelenie bramki, obronienie rzutu karnego – wszystko to są przykłady celów wynikowych, które przecież nie zależą w 100% od jednego trenera, piłkarza ani nawet od całej drużyny. Innymi słowy - nie mamy pełnej kontroli nad tym, czy zostaną zrealizowane. A brak kontroli może działać demobilizująco.

 

„Myślenie tylko o wyniku może powodować powstawanie presji”

 

Dlaczego myślenie o wyniku jest tak kuszące? Być może dlatego, że sam w sobie jest najbardziej mierzalny – wygrana, przegrana albo remis, innego scenariusza nie ma. Opisywana mierzalność może stanowić jednak pewną pułapkę – bo często zachęca do uproszczonej oceny i myślenia w stylu: „wygrywam – jestem dobry, przegrywam – jestem słaby”. A przecież takie podejście do tematu zakrzywia obraz rzeczywistości. Na przykład w sytuacji, gdy nasz zespół zagrał świetny, a jednak pechowo przegrany mecz. Gdy trener i zawodnicy koncentrują się wyłącznie na wyniku, ich uwadze może umknąć coś dużo bardziej wartościowego…

 

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „W pułapce wyniku”, którego autorami są współpracujący z nami psychologowie, Tomasz Kurach i Wojciech Waleriańczyk. Artykuł znajdziecie w nr 4/2017 (23) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”