Boiskowe wydarzenia nie zawsze kształtują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wysokiej klasy napastnik powinien mieć strategie, które pozwolą mu błyskawicznie poradzić sobie z błędami, które popełnił.

 

Wielu zawodników, na czele ze świetnie spisującym się w poprzednim sezonie Romelu Lukaku (Everton, obecnie Manchester United), podkreśla, że napastnik powinien posiadać swój „popisowy numer” (signature move), czyli przećwiczony wiele setek razy zwód, drybling, sposób podania czy oddawania strzału, który jest w pełni zautomatyzowany i niezawodny. Posiadanie takiego zagrania może pełnić rolę bufora, który w przypadku popełnienia błędu chroni zawodnika przed zachwianiem lub utratą pewności siebie.

 

Wyobraźmy sobie, że napastnik właśnie stracił piłkę lub oddał strzał, po którym piłka poszybowała w trybuny. W takim momencie bardzo korzystne wpłynie na niego świadomość, że jeśli zaraz jeszcze raz dostanie piłkę - ma w zanadrzu swoje popisowe zagranie o wysokim prawdopodobieństwie powodzenia. Zupełnie nieważne jest w tym momencie, czy w kolejnej akcji napastnik rzeczywiście użyje tego zagrania. Kluczowa jest raczej świadomość: „w razie potrzeby mogę użyć czegoś, co praktycznie zawsze mi się udaje i nie muszę się obawiać, że za chwilę popełnię kolejny błąd”.

 

 

Drugim ciekawym sposobem na szybki powrót do wysokiego poziomu pewności siebie jest postulowana przez wielu psychologów technika, o przewrotnej nazwie alibi soccer - przyzwolenie na wykonanie bezpiecznego zagrania zaraz po popełnieniu błędu. Może to być np. podanie do tyłu czy zagranie do partnera, które być może nie posuwa akcji do przodu i może się wydawać stratą czasu, ale pozwala zawodnikowi na „zamazanie” ostatniego, nieudanego zagrania i zastąpienie go takim, które się powiodło. Dodatkowo, takie nastawienie może też ograniczyć skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji, które miałyby zawodnikowi pomóc w szybkim zapomnieniu o popełnionym błędzie.

 

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Co ma wspólnego czołg i bolid Formuły 1?”, w którym autorzy (psychologowie – Tomasz Kurach i Wojciech Waleriańczyk) rozkładają na czynniki pierwsze przygotowanie mentalne napastnika. Artykuł można znaleźć w  nr 2/2017 (21) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”