W przypadku rozwoju talentów – i ogólnie – rozwoju sportowym dzieci bardzo często popełniamy błędy. Przedstawię je wam jako 5 głównych grzechów identyfikowania talentów.

 

 

  1. Zbyt częste stosowanie podejścia opartego na selekcji zamiast na identyfikowaniu!
  2. Ograniczanie się tylko do wybranej sfery w określaniu potencjału młodego zawodnika, np. tylko cechy fizyczne ALBO tylko umiejętności gry ALBO tylko sfera motoryczna!
  3. Ograniczanie się tylko do wybranej metody identyfikowania potencjału, np. tylko obserwacja w grze ALBO tylko testy sprawnościowe!
  4. Traktowanie identyfikowania jako jednorazowego aktu, co pokazuje nam tylko stan aktualny a nie proces, który powinien być dla nas najważniejszy!
  5. Nierejestrowanie wniosków/wyników z identyfikowania – w notatniku, Excelu lub gdziekolwiek indziej, do czego będziemy mieli w przyszłości dostęp (tylko wtedy będziemy mogli ocenić progres lub regres w rozwoju różnych aspektów)!

 

 

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Talent w piłce nożnej – jego identyfikowanie i rozwój”, którego autorem jest dr Łukasz Panfil, opublikowanego w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci 2”. W artykule znajdziecie odpowiedzi na poniższe pytania:

 

  1. Czy „talent” istnieje, a jeśli tak, to czy ma aż tak duże znaczenie, czy może jest czymś wtórnym?
  2. Czym w ogóle jest ten tajemniczy talent i jak go określić dla piłki nożnej?
  3. Co i jak identyfikować u młodych zawodników (na różnych etapach), żeby wiedzieć, czy mają talent czy nie?
  4. Jak stworzyć (na różnych etapach) te „maksymalnie dobre warunki do rozwoju” i jeszcze w dodatku „zindywidualizowanego”?

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”