Do meczu pozostało kilkanaście minut. Cała drużyna jest już w szatni, wszyscy przebrani i czekający na Twoje ostatnie słowa przed tym najważniejszym w ostatnim czasie meczem. Wiesz, że to, co teraz powiesz, może albo zawodnikom pomóc, albo zniweczyć wysiłek ostatnich miesięcy. Mowa motywacyjna musi być przecież barwna, głośna i bardzo emocjonalna. Piłkarze muszą ją zapamiętać nie tylko na te 90 min, ale najlepiej także na całe życie… A może…

{jcomments on}

 

Kwestia motywowania zawodników zdaje się mieć w piłce nożnej szczególne znaczenie. Środowisko sportowe na każdym kroku zastanawia się, czy „polska kadra będzie wystarczająco zmotywowana” i „co należy zrobić, żeby polskim piłkarzom chciało się tak bardzo, jak im się nie chce”. Znalezienie odpowiedniego motywacyjnego środka ma ponoć także zagwarantować polskiej piłce nożnej tak długo wyczekiwany sukces na arenie międzynarodowej…

 

Zastanówmy się nad tym, jakie cechy powinny charakteryzować dobrą mowę motywacyjną. Po pierwsze, powinna być ona prawdziwa i szczera – musi odnosić się do rzeczywistości. Pamiętajmy, że zawodnicy muszą mieć możliwość uwierzenia w to, co mówi trener. Po drugie, mowa powinna odnosić się do konkretnych zadań (maksymalnie trzech), które zawodnicy i drużyna mają do wykonania w najbliższym meczu. Czasami może być istotne podniesienie głosu, gestykulacja (rękami, nogami) lub zaprezentowanie filmiku motywacyjnego, jak zrobił to np. Pep Guardiola przed pamiętnym finałem Ligi Mistrzów w Rzymie w 2009 r.

 

 

 

Więcej na temat motywacji zawodników znajdziecie w artykule autorstwa psychologów – Dariusza Parzelskiego i Tomasza Kuracha Bardzo, bardzo chcę!” opublikowanego w nr 5 (4/2014) czasopisma „Asystent Trenera”. Artykuł m.in. zawiera odpowiedzi na pytania:

 

  • Czym jest motywacja?
  • Czy i jak można kształtować motywację u swoich zawodników?

 

Autorzy artykułu wskazują w nim również zasady motywowania zawodników. Polecamy każdemu trenerowi! Zobacz spis treści całego nr 5 (4/2014) i zamów swój egzemplarz „Asystenta Trenera”.