{jcomments on}Wyobraź sobie taką sytuację: po niezbyt udanej pierwszej połowie meczu podążasz za swoimi zawodnikami do szatni. Zastanawiasz się w jaki sposób przemówić do nich, aby poprawić grę, zmotywować ich i finalnie osiągnąć sukces, jakim jest dobry rezultat. Ja sam będąc zawodnikiem miewałem takich trenerów, którzy zamiast udzielić rzeczowych wskazówek i zmotywować drużynę przed drugą połową, tak zdołowali zespół, że przez kilkanaście minut po przerwie dochodził do równowagi psychicznej. Jak zatem właściwie wykorzystać przerwę w meczu?

 

 

 

Planowanie

 

Podczas narady w przerwie meczu pomyśl o zawodnikach (rezerwowych oraz aktualnie grających), których będziesz potrzebować w drugiej części spotkania. Przeprowadź szybkie rozeznanie pytając graczy o urazy, kontuzje oraz inne problemy z którymi mogą się borykać. Wyciągnij wnioski po takiej rozmowie, na którego zawodnika możesz liczyć w perspektywie całego meczu, a którego prawdopodobnie będziesz musiał zmienić, gdyż nie będzie w stanie dograć meczu do końca z powodu jakiegokolwiek problemu (niekoniecznie zdrowotnego).

 

Uzupełnienie paliwa

 

Podczas przerwy daj czas zawodnikom na uzupełnienie płynów w postaci wody czy napojów izotonicznych, a także dostarczenie energii w postaci np. batoników energetycznych (węglowodanów w różnej postaci).

 

Możesz wykorzystać ten czas, żeby ewentualnie porozmawiać z kluczowymi zawodnikami (np. kapitanem zespołu) w celu stwierdzenia problemów jakie występują w grze. Warto to robić, bo jak dobrze wiesz, inaczej mecz wygląda z boku, a inaczej oczami osób, które biorą w nim udział. Podczas takiej rozmowy możesz dowiedzieć się kluczowych rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć będąc z boku boiska.

 

Kolejność wypowiadania się

 

Kiedy po wejściu do szatni zawodnicy już się usadowią, zaczną uzupełniać płyny i sytuacja trochę się uspokoi, wtedy możesz spokojnie zacząć przekazywać swoje wskazówki. Trener mówi jako pierwszy i to on wskazuje, kto będzie mówił następny. To musi być zaplanowane, żeby nie powtarzać niepotrzebnie tych samych kwestii. Upewnij się, że Twoi współpracownicy (asystent, kierownik drużyny, masażysta) wiedzą, że potrzebujesz mówić jako pierwszy. A następnie oni będą popierać i rozwijać Twoje wskazówki.

 

Ile informacji przekazać?

 

Jak wiele wskazówek jest w stanie przeciętnie przyswoić na drugą połowę meczu Twój gracz? Nie tak dużo jak myślisz! Spróbuj się ograniczyć do 3 głównych poleceń (instrukcji) na drugą połowę i powtórz je na koniec rozmowy w szatni, przed samym wyjściem na boisko.