- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Można zaobserwować, że w młodszych grupach wiekowych trenerzy podczas meczów podpowiadają swoim zawodnikom, jak mają się zachować, gdy stracą piłkę, bądź jak mają przejść do szybkiego ataku, gdy przechwycą piłkę. Wszystkich te umiejętności jesteśmy w stanie nauczyć zawodników w trakcie treningów i to w ich ulubionej formie, jakimi są małe gry. Poniżej przykład jednej z nich.
Organizacja: boisko o wymiarach 60 × 40 m. Dwie duże bramki. Podział zawodników na 2 zespoły z bramkarzami.
Przebieg: gra zadaniowa 6 × 6 + 2Br. Grę rozpoczyna bramkarz bliższym podaniem do boku, po którym wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej wykonują natychmiastowy atak na piłkę, a po jej odbiorze muszą jak najszybciej oddać skuteczny strzał. Gdy nastąpi finalizacja akcji, to samo wykonuje drugi zespół, a ten, który pierwszy atakował, natychmiast przechodzi do obrony, agresywnie stara się odebrać piłkę i ma takie samo zadanie po odbiorze piłki. Zadaniem zawodników jest przejście z obrony do ataku, z ataku do obrony w czasie 4 s.
Modyfikacje: w młodszych grupach gramy 4 × 4 + 2Br, boisko 40 × 30 m.
Punkty kluczowe:
Przykładowa gra pochodzi z artykułu „Nauka szybkiego przejścia z obrony do ataku, z ataku do obrony w kategorii wiekowej U10–U12”, którego autorem jest Łukasz Sapała. Artykuł znajdziecie w nr 1/2021 (42) czasopisma „Asystent Trenera”.