Bardzo istotną fazą we współczesnym futbolu jest faza przejścia z obrony do ataku, czyli krótka chwila, podczas której obrona drużyny przeciwnej jest zdezorganizowana. Istotnymi elementami podczas fazy przejścia z obrony do ataku jest miejsce odbioru piłki, działania, jakie podejmują zawodnicy podczas próby kontrataku, wynik, który determinuje działania piłkarzy, oraz zawodnicy, których posiadamy w drużynie.

 

Aby odpowiednio przygotować zespół do wyprowadzania kontrataków, warto podczas treningu wykorzystać środki zbliżone do warunków meczowych. Należy pamiętać, że kontratak jest przeprowadzany nie tylko w przewadze liczebnej, ale również w równowadze, a także w sytuacji gdy zawodników broniących jest więcej niż atakujących. Poniżej przykładowy środek doskonalący ten aspekt gry w różnych sytuacjach meczowych.

 

Gra 3 × 2 + 2

Organizacja: zawodnicy ustawieni według schematu. Gra odbywa się na połowie boiska.

Przebieg: trener zagrywa piłkę do jednego z trzech niebieskich zawodników. W tym momencie rusza dwóch obrońców ustawionych za bramką. W momencie przyjęcia piłki przez napastników rusza kolejnych dwóch obrońców ustawionych w odległości 20 m za napastnikami. Zadaniem napastników jest wykorzystanie chwilowej przewagi i zdobycie bramki. Zadaniem obrońców po przejęciu jest zagranie piłki do nadbiegających partnerów i jak najszybsze przeprowadzenie piłki na drugą połowę.

 

 

 

Założenia gier:

  • jak najszybsze wykończenie akcji z wykorzystaniem przewagi czasowej nad przeciwnikiem,
  • wykorzystanie przewagi liczebnej w akcjach ofensywnych,
  • dokładne oraz mocne podania i przyjęcia piłki,
  • komunikacja,
  • percepcja,
  • kreatywność.

 

Powyższa gra pochodzi z artykułu „Atak szybki – istota i doskonalenie” opublikowanego w nr 2/2017 (21) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”