Jaka jest największa różnica między zawodnikiem na poziomie Ligi Mistrzów a zawodnikiem z polskiej Ekstraklasy? Co odróżnia 4-ligowego zawodnika od piłkarza występującego na najwyższym poziomie w Polsce? Wierzymy, że największą różnicę stanowi umiejętność obserwacji i na bazie zebranych informacji podejmowanie słusznych decyzji.

 

PERCEPCJA TAKTYCZNA

Świadome zbieranie informacji z boiska przez zawodnika oraz wykorzystanie ich w trakcie każdej akcji.

 

Zawodnicy na najwyższym poziomie są w stanie obracać głowę nawet 6 razy w ciągu 3 s (Xavi Hernandez), co pozwala mieć ciągły przegląd wydarzeń na boisku oraz przewagę nad przeciwnikiem już przed otrzymaniem piłki.

 

Piłkarz powinien zbierać informacje i na ich bazie podejmować decyzje w każdym swoim działaniu na boisku. Podzieliliśmy formy obserwacji na 3 segmenty:

  • z piłką,
  • bez piłki w ataku,
  • bez piłki w obronie.

 

Poniżej prezentujemy środek treningowy kształtujący percepcję. Zadaniem zawodników jest obserwacja przestrzeni i podejmowanie odpowiedniej decyzji względem zebranych informacji.

 

Gra 4 × 4 + 3J

Gra na utrzymanie, zadaniem zawodników jest szukanie wolnej przestrzeni.

 

 

I Faza

W ataku zadaniem zawodników jest zajmować wszystkie 4 sektory oraz przenosić ciężar gry od jednego Jokera do drugiego.

 

II Faza

Po zagraniu w inny sektor zawodnik musi zmienić sektor na przeciwny niż była zagrana piłka. Partnerzy muszą obserwować i uzupełnić wolną przestrzeń.

 

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Patrzeć nie znaczy widzieć” opublikowanego w nr 5/2016 (18) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”