Kontrapressing to forma przeciwdziałania na pressing, która ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku pressingu średniego i wysokiego oraz jest odpowiedzią na aktywną obronę drużyny bez piłki. Podstawowe zadanie zawodników z drużyny przy piłce to nie panikować!

 

Kontrapressing jest tylko wtedy skuteczny, gdy jest działaniem planowym i zespołowym, a jego efektywność zależy przede wszystkim od skuteczności operowania piłką, pod presją miejsca oraz czasu i w obecności przeciwnika.

 

Gra zadaniowa

 

 

Opis:

Połowa boiska podzielona na pół, 3 drużyny po 5 zawodników.

 

Drużyna czerwona gra przeciw biało-niebieskim, drużyna szarych czeka na drugiej połowie. Czerwoni starają się utrzymać przy piłce, grając na 2 kontakty. Za każde 5 podań otrzymują 1 pkt. Drużyna biało-niebieskich stara się przechwycić piłkę. Jeśli im się to uda – podają piłkę na drugą część pola gry do dowolnego zawodnika drużyny szarych. Natychmiast po podaniu zawodnicy drużyny czerwonych przebiegają za piłką i starają się ją odebrać. Również szarzy za każde 5 podań otrzymują 1 pkt. Zawodnicy drużyny biało-niebieskich czekają na drugiej stronie i odpoczywają. Jeśli czerwoni zabiorą piłkę szarym, przekazują ją do biało-niebieskich i cały cykl się powtarza. Drużyna, która pierwsza zdobędzie określoną przez trenera liczbę punktów, wygrywa.

 

Można nakreślić zawodnikom warunek: po przechwycie piłki, zanim poda się do trzeciej drużyny, należy wykonać 2 podania (kształtujemy nawyk jak najszybszej próby odzyskania piłki).

 

Więcej gier zadaniowych doskonalących kontrapressing zawiera artykuł „Stosowanie gier zadaniowych w kształtowaniu umiejętności taktycznych zawodnika i zespołu. Część IV”, którego autorem jest Jakub Dębiec, opublikowanego w nr 4/2015 (11) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”