Atak pozycyjny jest jedną z form atakowania zespołowego. Stanowi kombinację ofensywną, w której udział bierze kilku zawodników poruszających się w okolicach praktycznej możliwości zdobycia bramki, a podań piłki jest stosunkowo dużo (więcej niż 4).

 

 

Atakowanie pozycyjne zazwyczaj jest stosowane, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia atakowania szybkiego lub gdy takie się nie powiodło. Wbrew pozorom atakowanie pozycyjne jest trudne i wymaga od zawodników wysokich umiejętności technicznych, szczególnie precyzyjnych podań piłki i dobrej gry bez piłki (wybieganie na pozycję) oraz dojrzałości taktycznej (rutyny).

 

Na ogół przyjmuje się dwa sposoby prowadzenia tej formy atakowania:

 

  1. Atakowanie według zasad – opiera się na realizacji uzgodnionego ustawienia zawodników i określenia pewnych wariantów współpracy w drużynie. Cechuje je przede wszystkim dłuższe, rozważne przygotowanie pozycji strzałowej i powtarzanie podań aż do „pewnej pozycji” do strzału.
  2. Atakowanie według schematu – polega na realizacji z góry wyuczonych oraz ściśle określonych i wyznaczonych kombinacji, przy bezpośrednim udziale mniejszej liczby zawodników.

 

Niżej przedstawione 2 gry dotyczyć będą przede wszystkim atakowania według zasad.

 

Gra zadaniowa nr 1

 

 

Opis:

 

2 zawodników niebieskich gra w polu o wymiarach 15 × 20 m przeciw 2 szarym. Każda z „dwójek” może korzystać z pomocy neutralnego zawodnika w polu i 2 zewnętrznych (po przekątnej). Zadaniem jest jak najdłużej utrzymać się przy piłce, przenosząc ciężar gry raz na jednego, raz na drugiego neutralnego będącego w bocznej strefie. Neutralny i zewnętrzni mogą grać tylko na 1 kontakt. By utrudnić grę, można ograniczać liczbę kontaktów z piłką zawodników w środku oraz zabronić odgrywania piłki do zawodnika, od którego otrzymało się podanie.

 

Gra zadaniowa nr 2

 

 

Opis:

 

Plac gry 50 × 40 m. 2 drużyny po 4 zawodników plus 2 neutralnych. Zadaniem każdego z zespołów jest podać piłkę w 1 z 4 narożników wyznaczonych pachołkami do wbiegającego zawodnika (za co drużyna dostaje 1 pkt). Dla ułatwienia zespoły mogą grać z każdym z 2 zawodników neutralnych.

 

Więcej gier zadaniowych doskonalących atak pozycyjny znaleźć można w artykule „Stosowanie gier zadaniowych w kształtowaniu umiejętności taktycznych zawodnika i zespołu. Część I. Gry zadaniowe doskonalące atak pozycyjny” autorstwa Jakuba Dębca, który został opublikowany w nr 7 (6/2014) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Informujemy również, że w nr 1/2015 (8) zamieszczona została kolejna część, tym razem dotycząca gier zadaniowych doskonalących atakowanie szybkie. Polecamy artykuł „Stosowanie gier zadaniowych w kształtowaniu umiejętności taktycznych zawodnika i zespołu. Część II. Gry zadaniowe doskonalące atakowanie szybkie”.