Coerver Coaching to nie tylko system treningu, ale także filozofia postrzegania piłki nożnej. W myśl tej koncepcji o sile zespołu decydują indywidualne umiejętności piłkarskie zawodników. To kompleksowy system szkolenia, w którym nie tylko harmonijnie kształtowane są wszystkie elementy niezbędne do wychowania profesjonalnego zawodnika, ale również te potrzebne do zbudowania drużyny. Jednym z 6 elementów jednostki treningowej jest gra zespołowa.

{jcomments on}


W toku 30 lat funkcjonowania Coerver Coaching na świecie udowodniono, że gra zespołowa składa się z interakcji pomiędzy maksymalnie dwoma, trzema lub czterema zawodnikami w różnych strefach boiska. Dlatego właśnie gra w małych grupach (tzw. small-group play), nierozerwalnie związana z mistrzowskim panowaniem nad piłką (tzw. Ball Mastery), tworzy grę całego zespołu, a pozostałe elementy piłkarskiego rzemiosła stanowią pochodną od ww. umiejętności i są budowane na fundamencie, który stanowi Ball Mastery.

 

Organizacja przykładowej małej gry:

 

Kwadrat o wymiarach 25 × 25 m z 6 bramkami ustawionymi w odległości 4 m od kwadratu (odległość ta wyznacza strefę strzału). Gra 4 × 4, pozostali zawodnicy tworzą „ściany" pomiędzy bramkami.

 

Przebieg ćwiczenia:

 

W wyznaczonym polu gry toczy się gra 4 × 4. Zawodnicy mogą zdobyć bramkę tylko po wcześniejszym zagraniu Killer Pass – podania otwierającego (1) do jednego z zawodników swojej drużyny znajdującego się pomiędzy bramkami.

 

Zawodnik po zagraniu Killer Pass otrzymuje podanie zwrotne (2) i ze strefy strzału pierwszym kontaktem stara się zdobyć bramkę. Do strefy strzału nie mogą wchodzić obrońcy. Po kilku minutach gry następuje zamiana zawodników.

 

 

Zobacz na naszej animacji, jak powinien wyglądać przebieg tego ćwiczenia:

 

Uwagi:

 

Szczególną uwagę zwracamy na odpowiednią komunikację pomiędzy zawodnikami. Zawodnicy ustawieni poza boiskiem grają aktywnie, swoim ruchem szukają dogodnej pozycji do zagrania.

 

Czas trwania: 20 min.

 

Powyższe ćwiczenie pochodzi z artykułu „Coerver Coachingjako kompleksowy system szkolenia" autorstwa Łukasza Budzyńskiego i Mariusza Paszkowskiego z  Coerver Coaching Polska opublikowanego w nr 3 (2/2014) czasopisma „Asystent Trenera". W artykule opisana została metodologia i filozofia tej metody nauczania gry w piłkę nożną. Zaprezentowana została również jednostka treningowa, która pozwoli nam kształtować elementy piramidy Coerver Coaching, a tym samym uczy efektywnego utrzymania się przy piłce. Jednostka jest bardzo uniwersalna. Świetnie sprawdza się dla drużyn profesjonalnych na najwyższym poziomie, śmiało możemy ją również zastosować w grupach juniorskich, a po wprowadzeniu kilku modyfikacji także dla zawodników poniżej 12. roku życia (U12).

 

Zobacz spis treści całego nr 3 (2/2014) czasopisma „Asystent Trenera"