W rundzie wiosennej sezonu 2012/2013 oraz w rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 zarówno w fazie ataku szybkiego, jak i ataku pozycyjnego PGE GKS Bełchatów miał wypracowane warianty gry. Każdy z zawodników brał na siebie ciężar rozegrania piłki bez względu na strefę boiska, dlatego też drużyna mogła utrzymać się przy piłce w fazach ataku pozycyjnego. Poniżej jedno z ćwiczeń pozwalających doskonalić atak pozycyjny.

{jcomments on}

 

Gra na utrzymanie się przy piłce 6 x 6 v 2 + 2 lub 8 x 8 v 2 + 2 na zawężonym polu gry bez bramkarzy

 

Zawodnicy wewnątrz wyznaczonego pola gry grają max. na 3 kontakty z piłką. Ich zadaniem jest podanie piłki jednemu z dwóch zawodników znajdujących się po dwóch przeciwległych stronach.

 

 

Zobacz na naszej animacji, jak powinno wyglądać wykonanie ćwiczenia:

 

 

Powyższe ćwiczenie pochodzi z artykułu „Atak łączony na przykładzie PGE GKS Bełchatów. Część II. Racjonalne i skuteczne łączenie formy ataku szybkiego i pozycyjnego w zależności od przebiegu gry, sposobu gry przeciwnika i własnych założeń autorstwa Kamila Kieresia – opublikowanego w nr 3 (2/2014) czasopisma „Asystent Trenera". W II części kończącej cykl zaprezentowane zostały ćwiczenia treningowe doskonalące fazę ataku pozycyjnego i łączonego.

 

W części I artykułu, opublikowanej w nr 2 (1/2014) czasopisma „Asystent Trenera" omówione zostały fazy gry występujące w piłce nożnej na bazie filozofii gry PGE GKS Bełchatów. Nacisk położony został na aspekt fazy przejścia z obrony do ataku (transfer pozytywny) i moment związany ze sposobem gry drużyny w fazie atakowania. Następnie przedstawione zostały ćwiczenia treningowe przekładające się na filozofię gry GKS Bełchatów w fazie atakowania, doskonalące atak szybki.