Szybkość rozgrywania piłki ma bardzo duże znaczenie, szczególnie podczas ataku pozycyjnego. Jeśli piłka jest rozgrywana zbyt wolno, zawodnicy zespołu broniącego zdążą przesuwać się na dogodne pozycje, a tym samym uniemożliwiają przeprowadzenie ataku przez ich strefę.{jcomments on}

 

 

Organizacja i przebieg


  • Wyznacz plac gry o wymiarach 40 na 60 metrów.
  • Ustaw pełnowymiarowe bramki bronione przez bramkarzy oraz wyznacz linię środkową.
  • Grające drużyny liczą po 5 lub po 6 zawodników.

 

 

Rysunek 1.

 

  • Gra odbywa się na normalnych zasadach obowiązujących w grze w piłkę nożną, tylko dodatkowo należy wprowadzić jedną regułę. Jedyną możliwością zagrania piłki ze swojej strefy obrony do strefy ataku jest podanie z pierwszej piłki. Nie można przeprowadzać piłki przez linię środkową, ani zagrywać jej po przyjęciu.
  • Powyższe, jedyne ograniczenie sprawia, że zawodnicy muszą więcej i szybciej myśleć.
  • Zawodnicy drużyny atakującej muszą tak się ustawiać podczas gry, aby w momencie, gdy jest do nich zagrana piłka mieć możliwość błyskawicznego jej odegrania „z klepki” do partnera znajdującego się w strefie ataku.
  • Jeśli zawodnik jest ustawiony tyłem do kierunku ataku i w momencie otrzymania piłki od swojego obrońcy będzie potrzebował co najmniej 2 kontaktów z piłką, aby ją zagrać partnerowi w strefie ataku. Ewentualnie może zgrać piłkę do innego, lepiej ustawionego gracza w strefie obrony, aby on podał do napastnika
  • Grając na 2 kontakty lub zgrywając piłkę do tyłu zawodnik zwolni atak swojej drużyny. Jeśli jednak lepiej się ustawi (bokiem), będzie mógł zagrać piłkę na 1 kontakt, widząc zarówno partnera podającego do niego, jak i tego oczekującego na podanie od niego.

 

 

 

Rysunek 2.

 

Cele ćwiczenia


Opisana mała gra uczy zawodników koncentracji na swojej pozycji ciała w oczekiwaniu na zagranie oraz myśleć z wyprzedzeniem o kolejnym zagraniu.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę zawodnikom znajdującym się w strefie ataku, że również od ich ustawienia zależy, czy umowny środkowy pomocnik będzie miał możliwość zagrania do nich piłki na 1 kontakt. Zmusza się ich tym samym do myślenia i ułatwienia zadania pomocnikowi swoim ustawieniem, a wszystko razem powoduje szybsze tempo rozgrywania ataku.

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.finesoccer.com