{jcomments on}Tym razem prezentujemy ćwiczenie, które nadesłał nam nasz Czytelnik, pan Marek Krynicki. Jest to gra 3 na 1, prosta, a zarazem bardzo ważna lecz niestety zaniedbywana przez wielu trenerów. Dzięki niej doskonalimy przyjęcie i dokładność podań, a co  najważniejsze wpajamy zawodnikom umiejętność przemieszczania się bez piłki tak, że piłkarz w chwili posiadania piłki ma zawsze do wyboru 2 opcje, do kogo wykonać następne podanie. Bardzo podobne ćwiczenie demonstrowali trenerzy FC Barcelona podczas grudniowej konferencji trenerów, która odbyła się na warszawskim Torwarze. Różnica polegała na tym, że piłkarz, który posiada piłkę powinien mieć zawsze nie 2 lecz nawet 3 możliwości zagrania.  

 

Organizacja gry


  • Wyznacz kwadrat o wymiarach od 10 do 20 m – w zależności od wieku i umiejętności piłkarzy.
  • Piłkarz, który był w środku po przechwyceniu piłki zamienia się miejscami z zawodnikiem, który ostatni przed przechwytem zagrywał piłkę.
  • Dla wprowadzenia większej rywalizacji, możesz zmienić powyższą zasadę na taką, że każdy zawodnik jest 2 min. w środku, a wygrywa ten, który najwięcej razy przechwycił piłkę.

 

 

 

Rysunek 1.

 

 

Założenia treningowe

 

Aby zrealizować cel ćwiczenia, czyli wymusić poruszanie się zawodników bez piłki można utrudnić grę tak, że gracz posiadający piłkę może dopiero wtedy wykonać podanie, gdy pozostali zewnętrzni zawodnicy dotrą do odpowiednich narożników (piłka wędruje tylko w linii prostej między pachołkami).

 

Panu Markowi Krynickiemu dziękujemy za nadesłanie ćwiczenia i życzymy sukcesów szkoleniowych! Miło nam, że mamy wiernych czytelników także w Irlandii.