{jcomments on}Dziś przedstawiamy ćwiczenie w formie małej gry 4 na 4. Pozwala ona na doskonalenie obrony poprzez przesuwanie się defensorów w kierunku skrzydła, którym przeciwnik przeprowadza atak. W poniższej grze pracuje się również nad wykańczaniem akcji.

 

 

Organizacja


  • Oznacz plac gry o wymiarach 40 m x 30 m z 2 pełnowymiarowymi bramkami strzeżonymi przez bramkarzy.
  • Oprócz bramkarza w każdej drużynie znajduje się jeszcze 3 zawodników.
  • Przy liniach bocznych ustaw 2 bramki z chorągiewek lub pachołków o szerokości ok. 3 metrów w połowie odległości między bramkami.

 Rysunek 1.

 

Zasady


  • Jest to gra o dużym natężeniu wysiłku.
  • Każda piłka zagrana przez małe bramki jest liczona za 1 punkt, a gol zdobyty na bramkę dużą to aż 3 punkty.
  • Punkt zostaje zaliczony, jeśli piłka zostanie zagrana przez małą bramkę do partnera z drużyny lub zawodnik przeprowadzi ją sam. Punkty można zdobywać zagrywając piłkę lub przeprowadzając ją w obie strony, a więc zarówno do przodu, jak i do tyłu.

 

Korzyści

 

W odróżnieniu od podobnych gier, ta wyróżnia się rozmiarem boiska, na którym jest rozgrywana. Boisko jest dostatecznie małe, aby 3 graczy aktualnie znajdujących się w obronie mogło rzetelnie i skutecznie popracować nad tym elementem gry. Na rysunku nr 2 zawodnik atakujący prowadzi piłkę w kierunku jednej z małych bramek. Wymusza to ruch obrońcy mającego za zadanie uniemożliwienie zdobycia bramki, a także przesunięcie 2 pozostałych obrońców w celu wsparcia tego pierwszego.

 Rysunek 2.

 

Jeśli piłka zostaje przeniesiona na drugie skrzydło, to dzięki niewielkim rozmiarom boiska obrońcy są w stanie odpowiednio zmienić ustawienie i zorganizować obronę drugiej małej bramki.

 Rysunek 3.

 

Podczas gry możesz zwracać uwagę na element gry obronnej, ale również akcentować doskonalenie sposobu rozgrywania ataku. Od Ciebie zależy, czy bardziej skupisz się na ćwiczeniu gry obronnej czy ofensywnej, a możesz przecież pracować nad obydwoma elementami jednocześnie.

 

Ewolucja gry

 

Możesz dodać po 1 zawodniku w każdej drużynie.