„Training Compensation” to rekompensata należna polskim klubom za szkolenie zawodnika od 12. roku życia, w przypadku kiedy zawodnik wyjeżdża do klubu zagranicznego.

training compensation

Rekompensata ta należna jest tylko w dwóch przypadkach:

  1. „Training Compesation” należne jest wtedy, gdy zawodnik będący wychowankiem klubów polskich rejestrowany jest po raz pierwszy jako zawodowiec w klubie zagranicznym. Inaczej mówiąc, rekompensata należy się polskiemu klubowi, kiedy polski zawodnik podpisuje za granicą swój pierwszy zawodowy kontrakt w życiu, czyli gdy we wszystkich polskich klubach miał dotychczas status amatora (grał na deklaracji gry amatora). W takiej sytuacji do otrzymania opłaty „Training Compensation” uprawnione są proporcjonalnie wszystkie polskie kluby, które szkoliły zawodnika od 12. roku życia aż do dnia przejścia do klubu zagranicznego.
  2. Sytuacja, gdy zawodnik o statusie zawodowca w polskim klubie (grał na kontrakcie piłkarskim) przechodzi do klubu zagranicznego przed końcem sezonu, w którym ukończy 23. rok życia. Inaczej mówiąc, rekompensata ta jest należna, kiedy zawodnik w polskim klubie, z którego przechodzi za granicę podpisany ma już zawodowy kontrakt (w tym Kontrakt U18) i po przejściu do klubu zagranicznego, w tym klubie zagranicznym również podpisze kontrakt zawodowy. W takim przypadku klubem uprawnionym do otrzymania „Training Compensation” jest tylko ostatni klub polski, z którego zawodnik bezpośrednio przechodzi za granicę, a kwota rekompensaty będzie naliczona tylko za okres, w którym ten zawodnik był zarejestrowany w ostatnim klubie polskim.

Tematem „Training Compensation”, czyli ekwiwalentu od zagranicznych klubów za szkolenie polskich zawodników w nr 1/2023 (52) Asystenta Trenera zajął się radca prawny Dariusz Laszczyk. W tym artykule przeczytasz, m.in. o tym:

  • Czym jest „Training Compensation”.
  • Ile wynosi opłata „Training Compensation” za 1 rok szkolenia zawodnika.
  • Kiedy polskie kluby tracą uprawnienie do otrzymania „Training Compensation”.
  • Jak wyliczyć opłatę „Training Compensation”.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera52

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-12023-52-wydanie-elektroniczne-/688

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/%E2%80%9ETraining-compensation-czyli-ekwiwalent-od-zagranicznych-klubow-za-szkolenie-polskich-zawodnikow/680