{jcomments on}Na pewno wiele razy stawałeś przed dylematem czy wystawić do gry zawodnika, który nie jest w pełni zdrowy, ma drobną kontuzję. Tym trudniej było Ci podjąć decyzję im zawodnik ten był ważniejszy dla Twojej drużyny. Czy podejmowanie takiego ryzyka jest opłacalne?

 

Na pewno wiele razy stawałeś przed dylematem czy wystawić do gry zawodnika, który nie jest w pełni zdrowy, ma drobną kontuzję. Tym trudniej było Ci podjąć decyzję im zawodnik ten był ważniejszy dla Twojej drużyny. Czy podejmowanie takiego ryzyka jest opłacalne?

 

Na początku drobna uwaga: jeśli nie jesteś pewien, czy Twój zawodnik doznał kontuzji, czy może po prostu odczuwa zwykłe bóle mięśni – skieruj go na konsultacje do lekarza sportowego lub masażysty Twojego zespołu.

 

Zapewne setki razy w Twojej praktyce trenerskiej byłeś pytany przez graczy (czy też ich rodziców) o to, czy powinni grać, jeśli zachodzi podejrzenie, że są kontuzjowani. Mógłbyś pokusić się o diagnozę opartą na własnym doświadczeniu, jednak pamiętaj, że większość trenerów nie powinna rozstrzygać takich kwestii! Patrząc, jak niektórzy szkoleniowcy wyciskają na treningu ostatnie soki z kontuzjowanego gracza można zadać sobie pytanie: czy kiedy sami są chorzy to idą do lekarza czy do innego przypadkowego trenera?

 

Gra z kontuzją – istotne i nieistotne kwestie

 

Kluczową kwestią jest zdawanie sobie sprawy przez zawodnika i jego trenera, że jest on kontuzjowany. Trzeba wtedy uzyskać opinię opartą na wiedzy medycznej, co do możliwości dalszej gry bądź ewentualnej przerwy w grze i treningach.

 

Istotne przy tym będzie odpowiedzenie sobie na następujące pytania:

 

Jeżeli zawodnik będzie grał z kontuzją, to czy:

 

  • Istnieje możliwość jej pogłębienia?
  • Spowolni to proces leczenia?
  • Jest możliwość spowodowania u niego kolejnej kontuzji powiązanej z obecną?
  • Nie będzie osłabieniem drużyny?

 

Nieistotne natomiast są następujące kwestie:

 

  • Jeśli kontuzjowany zawodnik nie zagra, to Twoja drużyna może przegrać.
  • Jeśli kontuzjowany zawodnik nie zagra, może utracić szacunek swojego trenera bądź innych graczy.
  • Warto zaryzykować pogłębienie kontuzji, bo najbliższy mecz jest bardzo ważny.
  • Nawet jeśli zawodnik pogłębi swoją kontuzję, to później będzie miał dużo czasu na leczenie.

 

Dobry wybór

 

W piłce nożnej często zdarzają się sytuacje, że zawodnik odczuwa jakieś bóle podczas gry. Nie oznacza to jednak, ze od razu musi pauzować i nie brać udziału w grach i treningach. Powodem bólu może być drobna kontuzja, ale może nim być również zmęczenie organizmu. Czasem zawodnik musi nauczyć się grać pomimo tego bólu. Jednak pamiętaj o tym, że jeżeli istnieje ryzyko pogłębienia kontuzji – nie ma nic ważniejszego od jego zdrowia!

 

Nie każdy będzie zawodowcem!

 

Uświadamiaj swoich podopiecznych, żeby nie porównywali się w każdej sytuacji z zawodowcami. Widząc zawodowców grających z kontuzjami (czasem bardzo poważnymi) trzeba pamiętać o tym, że płaci się im za podejmowanie tego ryzyka masę pieniędzy. Tylko oni sami i ich lekarze klubowi wiedzą tak naprawdę, czy warto jest ryzykować pogłębienie kontuzji. Młody gracz (lub grający amatorsko) musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy ma szansę grać na wysokim poziomie rozgrywkowym. Tylko niektórym jednostkom udaje się osiągnąć sukces. Ale lekceważąc kontuzje za młodu i forsując organizm pomimo nich, w starszym wieku nie będzie on mógł normalnie chodzić, biegać i cieszyć się życiem. Potencjalny efekt braku dbania o zdrowie zawsze ujawni się, gdy zawodnik będzie starszy.