W ostatnich latach zauważalny jest rozwój piłki nożnej, zarówno pod kątem technologicznym, jak i przygotowania taktycznego. Trenerzy stawiają na coraz odważniejsze ustawienia i chętniej wykorzystują bramkarza do rozgrywania od tyłu. Jakie ciekawostki taktyczne można było zauważyć w ostatnich latach?

Ustawienia na papierze

Ustawienie na papierze, a na boisku, to bardzo często dwie inne kwestie. Tak naprawdę obecnie nie ma znaczenia to, jak na kartce papieru rozmieszczeni są zawodnicy, ponieważ decydujące są role i funkcje, w których szkoleniowiec widzi konkretnego zawodnika w jego planie na mecz.

Na początku XXI wieku najbardziej popularne było klasyczne ustawienie 4-4-2, w którym występowało większość drużyn. Nie było to nic skomplikowanego, ponieważ gra opierała się na zbalansowanym ustawieniu, w którym o sile środka pola stanowiła dwójka zawodników, na bokach skrzydłowi byli odpowiedzialni za wspieranie bocznych obrońców, a także atakowanie bramki rywala. Oprócz tego dwójka napastników dawała możliwości w otwieraniu gry.

W ostatnich latach widać, że trenerzy częściej szukają innowacji taktycznych, które pozwalają zaskoczyć rywali. Obecnie jedną z najchętniej używanych formacji stało się ustawienie 4-2-3-1, które pozwala na jeszcze większą kontrolę poczynań przeciwnika względem tego, co oferowało 4-4-2. Zamiast jednego napastnika do takiej formacji wchodzi ofensywny pomocnik, którego zadaniem jest wsparcie dla defensywnych pomocników, a dodatkowo skrzydłowi są przesunięci nieco wyżej. Tej formacji przez wiele lat z sukcesami używała między innymi ekipa Bayernu Monachium, gdzie Thomas Muller grał w roli podwieszonego napastnika z Robertem Lewandowskim, a skrzydłowi atakowali przestrzeń w bocznych sektorach.

Spore sukcesy w ostatnich latach odnosiły również drużyny, które używały formacji 4-3-3. Wystarczy tutaj przypomnieć Barcelonę z trio MSN, czyli Messi-Neymar-Suarez, które zdobywała mnóstwo bramek i sięgała po sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W 4-3-3 Ligę Mistrzów wygrywał również Real Madryt, który jest najbardziej utytułowanym zespołem w tych rozgrywkach. Jest to formacja, którą do perfekcji dopracował również Jurgen Klopp. Słynny gegenpressing pozwala na grę wysokim pressingiem, gdzie przestrzenie są odpowiednio zamknięte, a dodatkowo boczni napastnicy grają blisko 9, tym samym tworząc przeładowanie w formacji obronnej rywala.

Oprócz formacji z 4 stoperów głównie włoscy szkoleniowcy wprowadzali innowacje taktyczne związane z grą na wahadłowych. Można tutaj wymienić Antonio Conte, który jest chyba najbardziej znany z grania na 3 środkowych obrońców. Włoski szkoleniowiec wprowadził ten system podczas pracy z Juventusem, następnie przeniósł swoje słynne 3-5-2 również do reprezentacji Włoch. Lekkie modyfikacje taktyczne pojawiły się w Anglii, gdzie przeszedł na 3-4-3, ale po powrocie do Serie A mistrzostwo kraju z Interem zdobył ponownie w 3-5-2, korzystając z duetu Lukaku – Martinez. Formacje z trójką stoperów do perfekcji dopracował również Thomas Tuchel, który tym ustawieniem wygrał Ligę Mistrzów z Chelsea w 2021 roku, pokonując w finale Pepa Guardiolę i jego Manchester City.

najpopularniejsze ustawienia taktyczne

Najpopularniejsze ustawienia taktyczne:

 • 4-4-2
 • 3-4-3
 • 4-2-3-1
 • 4-3-3
 • 3-5-2

Papier wszystko przyjmie

Ustawienie na papierze można rozpisywać, jak się tylko chce, jednak najważniejsze są funkcje, jakie spełniają poszczególni zawodnicy na boisku. Najlepiej widać to na podstawie drużyn, które prowadzi Pep Guardiola. Można powiedzieć, że z reguły jego zespoły wychodzą w ustawieniu 4-2-3-1, ale tak naprawdę, momentami jest to nawet 2-4-3-1, czy inne warianty. Wszystko zależy od tego, na jakie innowacje taktyczne zdecyduje się Pep Guardiola, który zdaniem wielu ekspertów jest najlepszym trenerem na świecie. Pep często nakazuje swoim bocznym obrońcom, aby schodzili do środka pola, tworząc w ten sposób tak zwany „Overload” w strefie środka pomocy przeciwnika. Taki zabieg regularnie pozwala ekipie Obywateli przejmować inicjatywę nad boiskowymi wydarzeniami i je kontrolować.

Za taktycznego kameleona podczas pracy z Brighton uznawany był Graham Potter. Angielski trener nie notuje najlepszego okresu w Chelsea, jednak ogólnie jest znany z tego, że potrafi nawet kilka razy w czasie jednego spotkania zmienić ustawienie swojego zespołu. Statystyki pokazują, że w czasie pracy z Brighton chętnie korzystał z formacji 4-1-2-1-2, która przechodziła później w 3-4-3 ze schodzącym środkowym pomocnikiem do strefy środka obrony.

Innowacje taktyczne, to coś, co na najwyższym poziomie może mieć decydujące znaczenie, jednak również w negatywnym kontekście. Jako przykład przekombinowania z taktyką można wspomnieć zagrywkę Guardioli na finał Ligi Mistrzów, gdzie posadził na ławce Rodriego, czyli fundament swojego zespołu, aby zagrać odważniej i ostatecznie Manchester City przegrał z Chelsea. Superbet kod promocyjny w tamtym spotkaniu można było wykorzystać, grając na ekipę z Londynu po bardzo wysokim kursie. Obywatele byli faworytem, a jednak Tuchel wygrał szachy na najwyższym poziomie z Pepem.

Kto znajduje się w czołówce najlepszych trenerów?

Nie ma wątpliwości, że największe uznanie w ostatnich latach zbiera Pep Guardiola, jednak hiszpański trener mimo dominacji w Premier League nie potrafił wygrać Ligi Mistrzów z Manchesterem City. Brakuje mu jeszcze tego osiągnięcia z ekipą Obywateli, aby powiedzieć, że wygrał wszystko, co było do wygrania.

Carlo Ancelotti – największe sukcesy i najlepsze CV bez wątpienia ma słynny Carletto. Obecny trener Realu Madryt w poprzedniej kampanii poprowadził Królewskich do triumfu w Champions League, mimo że nie byli faworytem.

Na uznanie zasługują również tacy szkoleniowcy, jak Conte, Tuchel, Klopp, czy ten Hag, który po latach posuchy odmienił Manchester United i sięgnął po pierwsze trofeum od 6 lat z Czerwonymi Diabłami. Znakomity sezon notuje również Luciano Spaletti, który prowadzi ekipę z Neapolu do historycznego sukcesu, jakim będzie tytuł mistrza Włoch. Praktycznie co roku do grona elitarnych szkoleniowców dołącza kolejna osoba z mocnym CV i ciekawymi pomysłami w ustawieniach taktycznych. Sprawdź Superbet kod promocyjny i obstawiaj mecze w najważniejszych rozgrywkach.

taktyka w pilce noznej jak trenerzy zmienia spotkania

Najlepsi trenerzy świata:

 • Pep Guardiola
 • Jurgen Klopp
 • Carlo Ancelotti
 • Thomas Tuchel
 • Antonio Conte
 • Erik ten Hag

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

Artykuł sponsorowany