W nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera” została opublikowana rozmowa z Tomaszem Kuźmą, trenerem II drużyny Rakowa Częstochowa. Poniżej jej fragment, w którym ten szkoleniowiec opowiada o 3 zasadach, które wyróżniłby w modelu gry swojej drużyny (w fazie bronienia i atakowania).

Faza bronienia

Pierwszą zasadą, którą się kierujemy, jest zasada utrzymania kompaktu, zasada bardzo dynamicznej organizacji w poszczególnych strefach. Bazujemy na jak najszybszym odbiorze piłki, więc interesuje nas obrona wysoka, ale wiadomo, że są różne momenty meczu i ta dynamiczna organizacja zespołu jest dla nas kluczem w zależności od miejsca, w którym znajduje się piłka. Następnie wymieniłbym kierunkowanie działań w miejsca, w które chcemy orientować grę przeciwnika. Trzecią zasadą są u nas działanie pressingowe: kontynuowanie pressingu poprzez tego samego lub innego zawodnika z zespołu, który prowadzi do wypchnięcia przeciwnika lub odbioru piłki.

Faza atakowania

Głównym elementem będzie dla nas na pewno jak najszybsze tworzenie sytuacji i ich finalizacja. Bardzo ważne jest posiadanie piłki, ale to posiadanie ma prowadzić do zdobywania przestrzeni, co z kolei ma umożliwiać finalizację ataków. Niezależnie od stref, wyróżniamy istotne dla nas przestrzenie: 0, I, II oraz III. Zawsze będzie nas interesowało zagranie jak najbliżej bramki. Bardzo ważna jest dla nas także zasada kontroli organizacji, czyli utrzymania pozycji na boisku w czasie budowania gry. Oczywiście, to utrzymanie pozycji nie wyklucza wymienności i rotacji, ale jest ono dla nas konieczne, abyśmy mogli płynnie przechodzić do zdobywania przestrzeni, utrzymując strukturę ataku i odpowiednie linie podania. Abyśmy mogli dochodzić do najwyższego etapu, czyli zdobywania przestrzeni nr III, kluczowe będzie zbudowanie centrum gry – wymagamy od zawodników aktywności blisko piłki, tak aby tworzyli opcje gry.

3 zasady

Więcej przeczytasz w artykule „Między akademią a Ekstraklasą. Model gry i morfocykl treningowy na przykładzie Rakowa II Częstochowa”” opublikowanym w nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera50

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-32022-50-wydanie-elektroniczne/612

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/KS-Skra-Czestochowa-S.A.-Rozmowy-z-czlonkami-sztabu-trenerskiego/600