- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
{jcomments on}Kończymy serię dotyczącą zasad odżywiania zgodnie z grupą krwi. Jako ostatnia przedstawiona zostanie grupa krwi „AB”. Jest ona najrzadziej spotykana, gdyż posiada ją jedynie ok. 5% populacji.
Pokarmy, które sprzyjają tyciu:
Pokarmy, które sprzyjają utracie wagi:
Idealna dieta dla osoby posiadającej grupę krwi „AB”:
1. Mięso i drób.
Niedostateczna produkcja soku żołądkowego nie pozwala na jedzenie mięs zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Zalecane ilości to 3 porcje chudych czerwonych mięs tygodniowo oraz do 2 porcji drobiu (porcja dla mężczyzny - 250g, dla kobiet i dzieci - 150g).
Rekomendowane gatunki to: baranina oraz mięso z królika i indyka.
Unikać należy wołowiny, wędlin, wieprzowiny, cielęciny, dziczyzny oraz wszelkich mięs marynowanych i wędzonych (które zwiększają ryzyko wystąpienia raka żołądka w tej grupie).
2. Ryby i owoce morza.
Tu pole do popisu jest o wiele większe. Dieta zaleca spożywanie 5 porcji tygodniowo (po 250g).
Najkorzystniejsze są: tuńczyk, dorsz, makrela, pstrąg, łosoś, sardynki i ślimaki.
Zrezygnować należy z: krabów, małży, flądry, żab, homara, halibuta, krewetek, wędzonego łososia i marynowanego śledzia.
3. Jaja i nabiał.
Szeroka oferta. Tygodniowo bowiem można sobie pozwolić na 5 jaj, 4 porcje po 60g serów, 4 szklanki jogurtu i 6 szklanek mleka.
Rekomendowane gatunki to: sery białe, ser feta, kefir, mozarella, jogurt i chuda śmietana.
Unikać należy pełnego mleka, lodów, parmezanu, serów pleśniowych i maślanki.
4. Warzywa.
Świeże warzywa zawierające tzw. fitominy, które odgrywają dużą rolę w profilaktyce chorób serca i nowotworach powinny być zjadane nawet w ilości 10 porcji po 150g dziennie!
Szczególnie korzystne są dla osobników „AB” buraki, brokuły, kalafior, seler, ogórki, oberżyna, czosnek, pietruszka, tofu i słodkie ziemniaki.
5. Owoce.
Owoce powinny stanowić nieodłączną część diety w ilości do 5 porcji po 150g dziennie - w szczególności te, które zawierają duże ilości witaminy C (profilaktyka przeciwko infekcjom i nowotworom).
Najbardziej korzystne są czereśnie, żurawiny, figi, winogrona, grejpfruty, kiwi, cytryny, ananasy i śliwki.
Unikać należy bananów, pomarańczy, kokosów, mango, granatów i rabarbaru.
6. Ziarna i makarony.
Właściwie bez przeciwwskazań. Można sobie pozwolić na 4 porcje ziaren i 4 makaronów (po 150g suchej masy).
Rekomendowane gatunki to wszystkie rodzaje ryżu oraz mąki - owsiana, ryżowa i żytnia. Wszelkie makarony są pokarmem obojętnym.
7. Przyprawy.
Rekomendowane są duże ilości czosnku, curry, pietruszki i chrzanu.
Unikać należy anyżku, goździków, kaparów, mąki kukurydzianej, żelatyny, pieprzu, octu oraz ketchupu i marynowanych ogórków.
8. Napoje.
Dzień powinno się zaczynać od szklanki ciepłej wody z sokiem z połówki cytryny. W ciągu dnia zalecanych jest 7 szklanek wody i 3 soku (z marchwi, selera, winogron, żurawin, wiśni lub papai). Równie korzystne są herbaty ziołowe z rumianku, imbiru, żeńszenia, lukrecji, truskawek i dzikiej róży, a także zielona herbata oraz kawa.
Unikać należy soku pomarańczowego, czarnej herbaty, napojów gazowanych i wysokoprocentowych alkoholi.
9. Inne.
Poza powyższymi do diety należy włączyć oliwę z oliwek (8 łyżek stołowych tygodniowo), orzeszki ziemne i włoskie, masło orzechowe, zielony groch, płatki owsiane, chleb sojowy i pieczywo Wasa.
Unikać należy płatków kukurydzianych, kaszy, czerwonej fasoli, pestek dyni, słonecznika i maku oraz oleju słonecznikowego i kukurydzianego.
10. Witaminy i suplementy.
Stosunkowo słaby układ odpornościowy wymaga dodatkowego „dowozu” witaminy C, cynku i selenu. Z ziół korzystne działanie ma wyciąg z głogu, echinacea, rumianek i korzeń kozłka (waleriana).
Zasady odżywiania dla pozostałych grup krwi znajdziesz tu: grupa krwi „A” grupa krwi „B” grupa krwi „0”