Energia życiowa jest niczym bateria w telefonie komórkowym. Dziś juniorzy nieustannie korzystają z mobilnych urządzeń, rozmawiają, wysyłają wiadomości, scrolują Facebooka, lajkują zdjęcia na Instagramie, słuchają muzyki, nagrywają materiały wideo itd. Doskonale wiedzą, że aby korzystać z możliwości swoich smartfonów, należy je regularnie ładować. Pamiętają o naładowaniu baterii w telefonie, ale często zapominają, aby podłączyć do źródła zasilania swoją własną życiową baterię.

A noc to bezapelacyjnie najlepsza pora na regenerację organizmu. To właśnie podczas snu układ nerwowy odpoczywa od nadmiaru bodźców, którymi jest codziennie bombardowany oraz porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia. Jednocześnie w nocy następuje regeneracja organizmu na poziomie komórkowym. Wszystko po to, aby kolejnego dnia umysł pracował na najwyższych obrotach, a ciało fizycznie miało energię do działania. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, dziecko w wieku 13–18 lat powinno spać od 8 do 10 godz. dziennie. Warto przy tym pamiętać, że im większa w trakcie dnia aktywność fizyczna i mentalna juniora, tym więcej snu potrzebuje jego organizm, aby w pełni się zregenerować.

Jeżeli zabraknie odpowiedniej ilości oraz jakości snu, mogą wystąpić problemy z koncentracją i nauką, obniżoną odpornością, podjadaniem w ciągu dnia (a finalnie z otyłością), osłabioną zdolnością do regulacji cukru we krwi (co może powodować podwyższenie ryzyka wystąpienia w młodym wieku cukrzycy), gorszym samopoczuciem, zmęczeniem, a w dłuższej perspektywie brak snu może doprowadzić nawet do depresji.

Dlatego, aby wieczorne ładowanie baterii juniora było jak najbardziej skuteczne, poniżej zebrałem dla Ciebie rodzicu 8 wskazówek, które podniosą jakość snu Twojego dziecka:

  1. Staraj się, aby Twój junior kładł się spać o stałych godzinach, najlepiej 21:00–22:00. Wówczas sen będzie najbardziej regenerujący dla jego mózgu oraz ciała.
  2. Godzinę przed zaśnięciem ogranicz do minimum korzystanie z mobilnych gadżetów oraz oglądanie telewizji. Smartfony, laptopy, tablety czy telewizory emitują tzw. światło niebieskie. Ma ono na nas podobny wpływ, jak widok porannego słońca. Powoduje, że nasz mózg przestaje produkować melatoninę. Hormon, który daje ciału komunikat: „czas iść spać” i który odpowiedzialny jest za głęboki i regenerujący sen. Jeżeli Twoje dziecko musi skorzystać przed zaśnięciem z urządzeń elektronicznych, to niech zainstaluje wcześniej na laptopie aplikację „f.lux”, a w telefonie komórkowym włączy tryb, który zredukuje emitowane światło niebieskie, „ocieplając” kolory na ekranach urządzeń.
  3. Przed snem przewietrz sypialnię, zapewniając dopływ świeżego powietrza oraz odpowiednią temperaturę. Według badań, najbardziej korzystna dla snu temperatura to 16–20° Temperatura powyżej 22°C utrudnia zasypianie, a dodatkowo przekłada się płytszy sen.
  4. Zapewnij odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna być w przedziale 40–60%. Nawilżanie powietrza ma szczególne znaczenie dla alergików, kiedy z powodu niewystarczającej wilgotności unosi się w powietrzu zbyt duża ilość kurzu oraz drobnoustrojów, które mogą potęgować objawy alergiczne. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie kupienie nawilżacza powietrza, który mierzy stan nawilżenia w pomieszczeniu i automatycznie dostosowuje do niego swoją pracę.
  5. Ogranicz hałas do minimum. Dla jednych osób sprawdzą się stopery, wkładane do uszu. Dla innych będzie to być może posłuchanie szumu różowego (tzw. pink noise) lub szumu fal morskich, które wyciszą hałas dobiegający spoza pokoju i przełożą się na poprawę jakości snu.
  6. Maksymalnie zaciemnij pomieszczenie, w którym śpi dziecko. Warto wykorzystać tu rolety lub zasłony typu blackout. Jednocześnie pamiętaj, aby wyłączyć świecące diody telewizora, routera i innych elektronicznych gadżetów stwarzając, jak najlepsze warunki do regeneracji. Tylko całkowicie zaciemniony pokój sprawi, że podczas snu organizm będzie wytwarzać odpowiednią ilość hormonu snu (melatoniny) oraz hormonu sytości (leptyny – wpływającej m.in. na utrzymanie prawidłowej masy ciała).
  7. Stwórz wieczorny rytuał. Nasz umysł uwielbia powtarzalne czynności. Dlatego warto również wieczorem, 30–60 min przed zgaszeniem światła, wdrożyć swój własny rytuał. Zaleca się w tym czasie unikanie m.in. surfowania po social mediach, oglądania telewizji, czy angażujących rozmów. Dużo lepiej zacząć wprowadzać w godzinach wieczornych działania relaksujące, jak np. wzięcie kąpieli, wypicie ciepłego mleka, poczytanie książki lub posłuchanie relaksującej muzyki. Wieczorem sprawdzi się również olejek eteryczny z lawendy. Ułatwi zarówno zasypianie oraz zwiększy długość głębokiego, regenerującego snu.
  8. Warto, aby junior wstawał bez budzika. Aby jego organizm w naturalny sposób informował, że pora już wstać. Aby było to możliwe należy wrócić i wdrożyć pkt 1.

Średnio 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Dlatego należy zadbać o sen młodego człowieka, aby budząc się rano jego życiowa bateria była w pełni naładowana i aby on sam mógł korzystać z wszystkich funkcji, jakie daje mu jego ciało oraz umysł.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/