W poprzednim artykule pokazałem, że pewność siebie to przede wszystkim pewność swoich umiejętności, tego co zawodnik prezentuje zarówno jako osoba, ale także jako sportowiec. Potrzebna jest regularna analiza umiejętności piłkarskich, a jeszcze bardziej ich konsekwentne trenowanie.

Jako rodzic pamiętaj, że to właśnie codzienne treningi długofalowo budują pewność siebie młodego sportowca, pozwalając przekuwać jego piłkarskie marzenia w puchary. Jeżeli dzisiaj twoje dziecko nie jest pewne siebie, usiądźcie i przenalizujcie wspólnie, na bazie poprzedniego artykułu, koło jego umiejętności piłkarskich. Następnie zacznijcie szlifować te obszary, które w pierwszej kolejności w największym stopniu mogą wpłynąć na poziom jego wiary w siebie. To jest krok pierwszy do tego, aby pracować mentalnie ze swoim małym sportowcem. Krok drugi, bardzo ważny, poznasz czytając poniższy artykuł.

TECHNIKA NR 2

DOŚWIADCZENIA BUDUJĄ PEWNOŚĆ SIEBIE

Dzisiaj piłka nożna jest coraz szybsza, mniej przewidywalna i jeszcze bardziej wymagająca. Jeżeli jako rodzic pragniesz, aby twój sportowiec podążał za tym trendem, rozwijał się, pozwól mu jak najwięcej doświadczać, sprawdzać się w nowych sytuacjach, próbować nowych rzeczy, stwarzając mu ku temu odpowiednie warunki:

  1. Przede wszystkim zwróć uwagę na treningi piłkarskie, podczas których trenerzy świadomie dają mu przestrzeń do działania. Tworzą sytuacje nieszablonowe, momenty wymagające od piłkarza nauki gry w chwilach niepewności, kiedy zawodnik musi podjąć decyzję, nie mając do dyspozycji wszystkich informacji. Wówczas młody sportowiec, czerpiąc informacje z boiska, zaczyna wykorzystywać własną intuicję, odczytuje to co dzieje się na murawie i elastycznie się do nich dopasowuje. Jako rodzic świadomie wybieraj klub, w którym twoje dziecko będzie szlifować nie tylko umiejętności piłkarskie, ale również mentalne. Pamiętaj, że często zmiana klubu to dla młodego sportowca nowi koledzy, trenerzy, nowe doświadczenia, które pozytywnie wpływają na jego sportowy rozwój;
  2. Doświadczenia tworzą przeżycia. Wychodzenie poza strefę komfortu, robienie tego co niewygodne i nieszablonowe wielokrotnie sprawia, że młody sportowiec daje z siebie więcej. Kiedy nie pójdzie po jego myśli, przeżywa daną sytuację, nie rozumie jej, wielokrotnie płacze. Ale często to właśnie te trudne momenty są punktem zwrotnym w jego rozwoju. Dlatego jako rodzic, kiedy twoje dziecko przegra mecz, pozwól mu aby tą sytuację przeżyło po swojemu. Oczywiście bądź przy nim, daj mu wsparcie, ale nie oceniaj. po prostu bądź. Nie skradaj swojemu dziecku przeżyć. Daj mu czas na analizę, niech prześpi się ze swoimi myślami. Czasami ma być niewygodnie, aby Twoje dziecko mentalnie się rozwinęło. Uwierz w swojego juniora, że mimo, że ma dopiero kilkanaście lat poradzi sobie z wyzwaniem, które jest przed nim. Zobaczysz, że na kolejnym treningu wróci oraz świadomie zacznie się poprawiać, będąc bardziej zaangażowanym w grę. To doświadczenia budują przeżycia, a one są kluczowe, bo na ich końcu jest nowa, lepsza wersja młodego sportowca;
  3. Zadawaj pytania, zamiast tworzyć szklany sufit własnych doświadczeń. Jeżeli jako rodzic pracujesz nad kołem umiejętności piłkarskich swojego dziecka, szukacie wspólnie sposobów jak poprawić poszczególne obszary, albo wracacie po przegranym meczu, staraj się nie narzucać od razu własnych porad, wynikających z twoich doświadczeń. Dużo bardziej cenne będą dla twojego dziecka pytania otwarte typu: Co potrzebujesz, aby grać lepiej?, Co potrzebujesz, aby być pewniejszym siebie na boisku?, Jak czujesz, w jaki sposób możesz poprawić swoją technikę?, Jak myślisz, jak ty możesz to rozwiązać? To właśnie pytania są kluczem. To one otwierają umysł, poszerzają punkt widzenia, budują w twoim dziecku świadomość jego mocnych i słabych stron. A jeżeli Twój junior podsunie Ci rozwiązania, to w przyszłości będzie bardziej skłonny je realizować, zamiast sabotować, ponieważ będą jego. To sprawi, że będzie nie tylko bardziej kreatywny, ale dodatkowo zacznie brać odpowiedzialność za siebie i swój piłkarski rozwój.

Podsumowując pamiętaj, że to doświadczenia budują pewność siebie młodego zawodnika. Ważne jest, abyś jako rodzic stworzył mu odpowiednie ku temu warunki. Z jednej strony w klubie piłkarskim, w którym trenerzy wszechstronnie rozwijają zawodników, zarówno technicznie, taktycznie, motorycznie, jak i mentalnie. Z drugiej strony jako rodzic dawaj mu przestrzeń do przeżyć, samodzielnego wyciągania wniosków oraz brania większej odpowiedzialności za swoje kroki w sportowym świecie.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/