Odwaga w futbolu jest bezcenna

Zakłada strój, potem buty. Chwilę potem zaczyna wpatrywać się w swoje odbicie w lustrze i nakręca się psychicznie przed meczem. Nigdy nie spotkałem nikogo obdarzonego większą wiarą w siebie niż Ronaldo. Tak o swoim byłym koledze z drużyny mówił piłkarz – Wayne Ronney.

A jak dodaje sir Alex Fergusson, który trenował Cristiano Ronaldo w klubie Manchester United: Najbardziej cenię w nim odwagę i waleczność. A odwaga w futbolu jest bezcenna. To właśnie odwaga, pewność siebie, wiara w to, że potrafię, że mogę, że zrobię to, są dziś kluczowe, wręcz niezbędne, aby jako piłkarz wybić się i sięgać po najwyższe trofea i tytuły. Jeżeli zabraknie fundamentu (czytaj pewności siebie), żaden piłkarz wychodząc na boisko nie stanie mocno na nogach i nie zrobi z nich pełnego użytku.

Dlatego ten oraz 3 kolejne artykuły adresuję z jednej strony do młodych zawodników, którzy od życia sportowego oczekują dużo, dużo więcej, nie zadowalając się przeciętnymi rezultatami. Natomiast z drugiej strony kieruję do rodziców młodych piłkarzy, którzy pragną wesprzeć mentalnie swoje dzieciaki, aby ich pasja do piłki nożnej dawała im jak największą radość i satysfakcję.

TECHNIKA NR 1

DOKONAJ ANALIZY I TRENUJ UMIEJĘTNOŚCI PIŁKARSKIE

Nikt nie rodzi się geniuszem. Na szczyt w piłce nożnej wchodzi się codziennie, krok po kroku, dzięki intensywnym treningom. To właśnie treningi, świadomość tego, że z każdym dniem mogę stawać się lepszym piłkarzem buduje twoją pewność siebie – cechę, której nikt Ci nie odbierze, a która sprawi że w decydujących momentach pokażesz w pełni swój potencjał, pokażesz w 100% swoje umiejętności piłkarskie.

Trudno jest oczekiwać, że wejdziesz na mecz jak superbohater jeśli w środku czujesz, że brakuje ci skutecznego dryblingu, kondycji, siły czy szybkości. To nie zadziała. Twój umysł będzie sabotował twoje działania i generował w głowie myśli typu: Nie dam rady, Nie uda mi się, Nie jestem wystarczająco gotowy itd. Aby stać się mistrzem podczas meczów, wcześniej musisz trenować jak mistrz. To właśnie umiejętności piłkarskie budują długofalowo Twoją pewność siebie, pozwalając przekuwać piłkarskie marzenie w cele, a następnie z pełną premedytacją je realizować. Dlatego jako piłkarz lub jako rodzic młodego sportowca, jeżeli chcesz wejść na wyższym poziom mentalny to:

  • najpierw oceń w skali 0–10 umiejętności piłkarskie w podziale na: technikę, motorykę, taktykę, mentalność, dietę oraz regenerację. Zatrzymaj się na chwilę, włącz autorefleksję i zapisz stan gry – w którym momencie dzisiaj jesteś. Jako rodzic, usiądź ze swoim małym piłkarzem i wspólnie oceńcie jego umiejętności.
  • następnie skupcie się w pierwszej kolejności na obszarach, które ocenione zostały poniżej 5 i wypiszcie po 3 konkretne działania, aby wejść o 1 stopień wyżej. Wykonując ćwiczenie może okazać się, że warto zadbać o dietę, zmieniając nawyki żywieniowe, które podniosą poziom życiowej energii. Może warto zastanowić się, aby poprzez dodatkowe treningi w tygodniu zwiększyć siłę, szybkość lub poprawić koordynację. A może pierwszym działaniem będzie trening umiejętności mentalnych: koncentracji, mistrzowskiego nastawienia, przekuwania porażek w lekcje czy radzenia sobie w sytuacjach boiskowej presji. Ty znasz siebie/swoje dziecko najlepiej i to Ty decydujesz, od czego zaczniesz trenować swoje umiejętności pamiętając, że jesteś tak mocny, jak Twoje najsłabsze ogniwo.
  • stwórzcie plan i konsekwentnie podejmujcie działania. Każdego dnia, każdego tygodnia, każdego miesiąca zacznijcie jeszcze bardziej trenować umiejętności piłkarskie. Aby w skali roku, kilku lat zobaczyć efekt „WOOOW”, aby zobaczyć jak wielki progres zrobiliście.

Pamiętaj, że jeżeli Ty albo Twoje dziecko zmierzacie na piłkarski szczyt, to warto brać przykład, wyciągać wnioski i uczyć się od najlepszych. Cristiano Ronaldo w swojej biografii wielokrotnie podkreślał: Mam zamiar codziennie rano wstawać z łóżka z przekonaniem: Chcę się dalej rozwijać. Mogę robić postępy w nieskończoność. Dlatego, jeżeli nie trenujesz, nie robisz postępów. Stoisz w miejscu, aż w końcu doganiają cię inni zawodnicy.

W związku z tym, BĄDŹ ŚWIADOMYM PIŁKARZEM, ŚWIADOMYM RODZICEM, oceń swoje umiejętności, umiejętności swojego dziecka i świadomie zacznij/cie nad nimi pracować. Marzenia są ważne, ale dopiero konsekwentne, wręcz z uporem maniaka, obsesyjne działanie jest w stanie stworzyć wybitną, pewną siebie piłkarską maszynę. Zrób pierwszy krok, aby długofalowo budować swoją pewność siebie. A kolejne kroki wskażę Ci już niebawem. Tymczasem zastosuj pierwszą technikę i szlifuj swoje umiejętności piłkarskie.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/