Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują [William Feather].

Droga po sportowe trofea nie jest łatwa

Jako trener mentalny juniorów wielokrotnie widziałem sytuacje, kiedy młodzi sportowcy, początkowo zaangażowani w treningi, rozwijali swój talent, swoje pasje, z czasem zaczynali po prostu odpuszczać. Tracili radość z uprawianej dyscypliny sportowej, którą bardzo często wykonywali przez wiele lat swojego życia i która była dla nich całym ich światem. Finalnie nie stanęli na swoim życiowym podium. Finalnie zrezygnowali. Finalnie nie pokazali światu w pełni swojego potencjału. Nasuwać się więc może pytanie, co tak naprawdę decyduje o tym, że część młodych ludzi na swojej drodze po sportowe trofea, pomimo monotonii treningów, gorszych dni, często pojawiających się kontuzji, nie odpuszcza, nie poddaje się i sięga po swoje, najbardziej ambitne cele?

Klucz do niezłomnej motywacji młodego sportowca

Na podstawie swojego doświadczenia oraz śledząc biografie między innymi topowych piłkarzy, takich jak Leo Messi, Cristiano Ronaldo, legendarnego golfisty Tigera Woodsa czy najszybszego człowieka na tej planecie Usaina Bolta, bez dwóch zdań można stwierdzić, że żaden wybitny sportowiec nie wzniósłby się na wyżyny swoich możliwości, żadnego z nich dzisiaj nie podziwialibyśmy, gdyby nie wsparcie, czasami wręcz poświęcenie ze strony rodziny, aby w pełni rozwinąć sportowy talent młodego człowieka.

Leo Messi po każdym strzelonym golu wskazuje na niebo. To wiadomość, którą pragnie przekazać swojej ukochanej babci: Zrobiliśmy to razem. Ponieważ to właśnie babcia sprezentowała mu pierwszą piłkę i przekonała jego rodziców, żeby kupili mu piłkarskie buty. Następnie rodzina, a w szczególności ojciec dedykował dalsze swoje życie, aby rozwijać piłkarski talent Leo.

Oprócz czterech narzędzi mentalnych, które znajdziesz w poprzednim artykule, dołóż koniecznie dwie kolejne techniki, które wzmocnią nie tylko motywację twojego dziecka do codziennych treningów, ale w dłuższej perspektywie również relacje pomiędzy wami:

  1. WSPIERAJ SWOJEGO MAŁEGO SPORTOWCA – to wskazówka nr 1. Pamiętaj, że pierwszym i najważniejszym trenerem mentalnym dla swojego dziecka jesteś Ty. Tak, Ty rodzicu. To Ciebie młody człowiek naśladuje, modeluje twoje zachowania, z czasem stając się wierną kopią Ciebie. Dlatego jako rodzic już od najmłodszych lat buduj w swoim dziecku nie tylko wysokie poczucie własnej wartości, ale bądź również w pełni zaangażowany w jego sportowe pasje. Niech Twoje dziecko czuje, że jako rodzic jesteś jego największym fanem. Dopingujesz je i bez względu na okoliczności, sukcesy czy porażki, jest przez Ciebie kochane. Pamiętaj przy tym, aby chwalić młodego sportowca za zaangażowanie, a nie za wyniki. Doceniaj to, że pomimo tak młodego wieku regularnie chodzi na treningi, jest konsekwentne w swoich działaniach i nie odpuszcza. Wówczas Twoje dziecko będzie bardziej skłonne podejmować wyzwania, nawet jeżeli z początku go przerastają. Wsparcie ze strony najbliższych jest absolutnym must have, jeżeli jako rodzic pragniesz w pełni rozwijać sportowy talent swojego dziecka oraz chcesz, aby młody sportowiec nie odpuścił przy pierwszych niepowodzeniach. Aby krok po kroku kontynuował drogę po swoje sportowe marzenia.
  2. ZADAWAJ ODPOWIEDNIE PYTANIA – wspierając mentalnie swoje dziecko, pracuj równolegle nad komunikacją pomiędzy wami. Włącz do wspólnych rozmów, do rutyny treningowej młodego sportowca pytania, które pobudzą jego autorefleksję oraz dialog wewnętrzny. Dodatkowo sprawią, że Ty jako rodzic lepiej będziesz rozumieć, co czuje Twoje dziecko po treningu, jakie ma przemyślenia, czym ewentualnie się martwi. Dlatego rozmawiając z młodym sportowcem, odbierając go po treningu lub później w domu, zadawaj mu pytania typu:
  • Z czego jesteś dumny z dzisiejszego treningu?
  • Jakie największe wyzwania podjąłeś podczas dzisiejszego treningu?
  • Jak, w skali 0–10, ocenisz poziom swojej motywacji/skupienia/innych umiejętności podczas treningu?
  • Co mógłbyś zrobić/jak mogę ci pomóc aby na kolejnym treningu umiejętności te były na jeszcze wyższym poziomie?

Jako rodzic zacznij interesować się sportowym życiem swojego dziecka oraz jak możesz mu pomóc, aby w pewnym momencie nie widząc kolejnych efektów, nie stracił zapału i nie zrezygnował z uprawianej dyscypliny. Zadając swojemu dziecku odpowiednie pytania nie tylko zaczynasz lepiej rozumieć świat młodego sportowca, ale także podsycasz w nim nieustanny głód samodoskonalenia się oraz zwiększasz poziom jego motywacji. Wszystko po to, aby na każdym kolejnym treningu pracował nad sobą i stawał się jeszcze lepszą wersją siebie.

Podsumowując, pamiętaj, że kluczem aby twoje dziecko nie osiągało przeciętnych, lecz wybitne wyniki w sporcie jesteś ty rodzicu. Dlatego BĄDŹ ŚWIADOMYM RODZICEM, wspieraj mentalnie młodego sportowca oraz rozmawiaj z nim, budując silne relacje pomiędzy wami. Z jednej strony, jako rodzic, bądź dla swojego dziecka największym idolem. A z drugiej strony bądź dla niego największym fanem. Trzymam za Was kciuki.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/