Talent ułatwia wystartować, ale to codzienne treningi tworzą przyszłego mistrza…

Krótka historia chłopca z wielkimi marzeniami

„Cristiano Ronaldo był najbardziej utalentowanym piłkarzem, jaki u mnie grał. Przewyższał wszystkich wspaniałych graczy, których trenowałem w Manchester United. A było ich wielu.” Tak o CR7 wypowiadał się jego trener, sir Alex Fergusson. Jak dodaje Aurélio Pereira: „Widziałem jego niezaprzeczalny talent. Widziałem, że piłka była przedłużeniem jego ciała.”

Cristiano Ronaldo już jako dzieciak spędzał z piłką po 10–12 godz. na dobę, dzień w dzień. Szybko stała się jego pasją. Gdy nie było chętnych do gry, Ronaldo brał piłkę i odbijał ją o ścianę całymi godzinami. Boisko było domem i całym jego życiem.

Talent to dopiero początek

Talent był ogromnym atutem Ronaldo, ale to tysiące godzin spędzonych na nieustannym rozwoju sprawiły, że dzisiaj jest jednym z topowych piłkarzy na tej planecie. Najlepsi sportowcy, mistrzowie w swoich dyscyplinach, doskonale wiedzą że talent ułatwia wystartować. Ale to dopiero codzienne treningi, codzienne stawanie się lepszą wersją siebie jest kluczem do osiągnięcia wybitnych wyników.

Od pasji wszystko się zaczyna

Jeżeli jesteś rodzicem i szukasz sposobów, jak zmotywować młodego sportowca, aby nie mógł doczekać się treningu, to w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby to co robi było jego pasją. Ponieważ pasja to najsilniejszy rodzaj motywacji. Pasja to robienie w życiu tego, co kochasz, co sprawia Ci frajdę, co możesz wykonywać całymi godzinami. Wskazówki, jak zacząć odkrywać i rozwijać pasję u swojego dziecka, znajdziesz w pierwszym artykule, w ramach cyklu praktycznych technik mentalnych dla rodziców młodych sportowców.

Jeszcze bardziej „podkręć” motywację młodego sportowca

Kiedy Twoje dziecko znajdzie pasję i zacznie się w niej realizować, to bądź gotów, że jako sportowiec będzie miał gorszy dzień, będzie czuć spadek energii, a jego umysł podpowiadać mu będzie wszystkie możliwe scenariusze, aby odpuścić trening. Trudno być zmotywowanym i działać na pełnych obrotach 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Dlatego w tym artykule, dam Tobie, rodzicu pierwsze 4 sprawdzone techniki mentalne, aby nieustannie wzniecać i podtrzymywać ochotę do działania przyszłego mistrza sportu:

  1. Namalowanie marzeń związanych z pasją – usiądź ze swoim dzieckiem, weźcie kartkę papieru, najlepiej formatu A3 i niech Twoje dziecko namaluje na niej swoje marzenia w kontekście swojej pasji. Ważne, aby te marzenia były wielkie. Marzenia, które mogą być teraz dla niego nierealne, ale marzenia które pragnie w życiu osiągnąć. Niech postawi sobie wysoko poprzeczkę. Ponieważ celując bardzo wysoko, jest w stanie dać z siebie podczas treningów dużo, dużo więcej. Jeżeli na przykład Twoje dziecko gra w piłkę nożną, to niech jego marzeniem nie będzie gra w jednym z polskich klubów, ale niech ma aspiracje, aby stać się najlepszym piłkarzem na tej planecie i aby grać w najbardziej znanych klubach europejskich. Malując marzenia, Twoje dziecko może przykleić zdjęcie swojego idola, herb klubu, w którym chciałoby grać. I następnie niech te marzenia powiesi w widocznym miejscu w swoim pokoju, aby każdego dnia jego umysł karmił się oraz nimi inspirował. Ponieważ to te marzenia będą go codziennie napędzały do nieustannego rozwoju. Będą jego paliwem napędowym, aby w trudnych momentach nie odpuszczać. Aby szczególnie wtedy zrobić kolejny krok, który sprawi że będzie bliżej realizacji swoich sportowych marzeń.
  2. Bycie o 1% lepszym każdego dnia – Cristiano Ronaldo budząc się rano wstaje z myślą: Chcę się dalej rozwijać. Mogę robić postępy w nieskończoność. To jest jedna z tajemnic sukcesu wybitnego piłkarza. Dlatego jako rodzic, zacznij budować w swoim dziecku mindset nieustannego rozwoju. Po treningu, po meczu rozmawiaj ze swoim dzieckiem, zadając mu 2 pytania: Z czego jesteś dumny po dzisiejszym treningu/meczu? oraz Nad czym mógłbyś popracować, jakie umiejętności potrenować, aby kolejny trening/mecz był jeszcze lepszy? Pierwsze pytanie będzie budowało w młodym sportowcu poczucie jego własnej wartości oraz zwiększało motywację do dalszych treningów. Drugie z kolei sprawi, że systematycznie tworzyć będzie większą świadomość siebie, w tym swoich mocnych oraz słabych stron. To właśnie umiejętność zadawania odpowiednich pytań, wyciągania wniosków i szukania sposobów rozwoju siebie jest dzisiaj kluczowa. To ona tworzy mentalność przyszłego mistrza, który nieustannie podnosi swoje kompetencje, zdobywa nową wiedzę oraz jak najwięcej doświadcza. Dlatego mam dla Ciebie, rodzicu dwie wskazówki. Już od najmłodszych lat rozmawiaj ze swoim dzieckiem, ucz je że rozwój siebie, to przygoda, która nigdy się kończy. Dodatkowo niech Twoje dziecko powiesi w pokoju kartkę z pytaniem: Co mogę zrobić dzisiaj, aby stać się jeszcze lepszą wersją siebie, niż byłem wczoraj? Aby jego umysł nieustannie szukał możliwości rozwoju. Ponieważ doskonałość jest pochodną codziennego wysiłku, każdego dnia robienia małego kroku tego co konieczne, potem tego co możliwe, aby w pewnym momencie zobaczyć, że dokonało się niemożliwego.
  3. Inspirowanie się historiami ludzi sukcesu – Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski czy Neymar – wybitni piłkarze, którzy podzieli się swoimi historiami, zostawiając wskazówki, wręcz przepis na to, jak osiągnąć sukces w piłce nożnej. Dlatego warto, aby Twoje dziecko zaczęło czytać biografie swoich idoli. Ludzi, którzy osiągnęli fenomenalne wyniki w swoich dziedzinach. Każda taka historia uczy, inspiruje oraz motywuje. Jest ona informacją dla umysłu, że osoby, które dzisiaj są podziwiane przez miliony fanów na całym świecie, też zaczynali od zera, też miały pod górkę. Ale dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i niezłomnej determinacji osiągnęły sukces. Sukces, które twoje dziecko również może osiągnąć. W związku z tym, że dzisiaj młodzi ludzie nie wyobrażają sobie życia bez telefonu oraz elektronicznych gadżetów, alternatywą dla tradycyjnych, papierowych książek, mogą być audiobooki czyli książki w formie audio. Duży wybór można znaleźć na stronach: virtualo.pl, audioteka.com.pl oraz storytel.com. Niezależnie od formy, jaką Twoje dziecko wybierze, to właśnie historie najwybitniejszych osób na świecie, podkręcą jego motywację i zwiększą apetyt sportowy na jeszcze więcej.
  4. Świadome budowanie mentalności zwycięzcy – to, co różni sportowców amatorów od profesjonalistów to m.in. ich dialog wewnętrzny. To, co mówią do siebie w ciągu dnia, a szczególnie przed oraz w trakcie treningów i meczów. Warto wiedzieć, że nasze myśli wpływają na nasze emocje, to jak się czujemy. One z kolei przekładają się nasze działania. To właśnie dialog wewnętrzny buduje nasze mentalne nastawienie, nasz poziom energii, a tym samym poziom motywacji do działania.

Zwróć uwagę, że twoje dziecko może albo pójść na trening, albo wykonać trening. W obu przypadkach trening zostanie zaliczony, ale różnica w ich jakości będzie kolosalna. W pierwszym przypadku pokopie piłkę, pośmieje się z kolegami, będzie po prostu miło. W drugim z kolei, wychodzi na murawę z intencją, że da z siebie wszystko, wykorzysta każdą minutę treningu, pokaże wolę walki i stawania się jeszcze lepszym piłkarzem. Ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że aby stać się mistrzem w trakcie meczów, wcześniej tym mistrzem musi stać się na treningach. Zanim stanie na najwyższym stopniu podium, otrzyma owacje na stojąco, to najważniejsze występy będą miały miejsce z dala od tłumów i światła jupiterów. Dlatego ważne jest, aby wychodząc na trening, mieć w głowie intencję pełnego zaangażowania. Przed wejściem na murawę oraz w trakcie treningu pomocne może być wypowiadanie w myślach sentencji typu: „daję z siebie 100%”, „jestem w pełni zaangażowany”, „wykorzystuję każdą minutę treningu”, „piłka nożna jest moją ogromną pasją”. To właśnie tego typu zdania są w stanie zwiększyć zarówno jego motywację, ale także koncentrację. Kluczem w tej technice jest pełna świadomość i skupianie się na swoim dialogu wewnętrznym. Łapanie się na tym, jakie myśli wypowiadamy w głowie. Ponieważ to one wpłyną na nasze emocje, które znajdą odbicie w poziomie naszej motywacji, a ta z kolei przełoży się na wyniki w sporcie.

Budowanie mentalności młodego sportowca to proces. Kluczem jest znalezienie pasji. To ona sprawi, że obudzi się w sportowcu wewnętrzna motywacja do nieustannego działania, codziennego podnoszenia poprzeczki, aby każdego dnia być o jeden krok bliżej w kierunku realizacji swoich sportowych celów. Należy również przy tym pamiętać, że nasz umysł jest z natury leniwy, nie lubi się przemęczać. Warto być wtedy sprytniejszym i wykorzystać techniki mentalne, które podsycać będą ogień pasji. Cztery pierwsze sposoby, jak podkręcić motywację już znasz. Dalsze 4 narzędzia przedstawię w kolejnym artykule.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/