- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Talent ułatwia wystartować, ale to codzienne treningi tworzą przyszłego mistrza…
Krótka historia chłopca z wielkimi marzeniami
„Cristiano Ronaldo był najbardziej utalentowanym piłkarzem, jaki u mnie grał. Przewyższał wszystkich wspaniałych graczy, których trenowałem w Manchester United. A było ich wielu.” Tak o CR7 wypowiadał się jego trener, sir Alex Fergusson. Jak dodaje Aurélio Pereira: „Widziałem jego niezaprzeczalny talent. Widziałem, że piłka była przedłużeniem jego ciała.”
Cristiano Ronaldo już jako dzieciak spędzał z piłką po 10–12 godz. na dobę, dzień w dzień. Szybko stała się jego pasją. Gdy nie było chętnych do gry, Ronaldo brał piłkę i odbijał ją o ścianę całymi godzinami. Boisko było domem i całym jego życiem.
Talent to dopiero początek
Talent był ogromnym atutem Ronaldo, ale to tysiące godzin spędzonych na nieustannym rozwoju sprawiły, że dzisiaj jest jednym z topowych piłkarzy na tej planecie. Najlepsi sportowcy, mistrzowie w swoich dyscyplinach, doskonale wiedzą że talent ułatwia wystartować. Ale to dopiero codzienne treningi, codzienne stawanie się lepszą wersją siebie jest kluczem do osiągnięcia wybitnych wyników.
Od pasji wszystko się zaczyna
Jeżeli jesteś rodzicem i szukasz sposobów, jak zmotywować młodego sportowca, aby nie mógł doczekać się treningu, to w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby to co robi było jego pasją. Ponieważ pasja to najsilniejszy rodzaj motywacji. Pasja to robienie w życiu tego, co kochasz, co sprawia Ci frajdę, co możesz wykonywać całymi godzinami. Wskazówki, jak zacząć odkrywać i rozwijać pasję u swojego dziecka, znajdziesz w pierwszym artykule, w ramach cyklu praktycznych technik mentalnych dla rodziców młodych sportowców.
Jeszcze bardziej „podkręć” motywację młodego sportowca
Kiedy Twoje dziecko znajdzie pasję i zacznie się w niej realizować, to bądź gotów, że jako sportowiec będzie miał gorszy dzień, będzie czuć spadek energii, a jego umysł podpowiadać mu będzie wszystkie możliwe scenariusze, aby odpuścić trening. Trudno być zmotywowanym i działać na pełnych obrotach 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. Dlatego w tym artykule, dam Tobie, rodzicu pierwsze 4 sprawdzone techniki mentalne, aby nieustannie wzniecać i podtrzymywać ochotę do działania przyszłego mistrza sportu:
Zwróć uwagę, że twoje dziecko może albo pójść na trening, albo wykonać trening. W obu przypadkach trening zostanie zaliczony, ale różnica w ich jakości będzie kolosalna. W pierwszym przypadku pokopie piłkę, pośmieje się z kolegami, będzie po prostu miło. W drugim z kolei, wychodzi na murawę z intencją, że da z siebie wszystko, wykorzysta każdą minutę treningu, pokaże wolę walki i stawania się jeszcze lepszym piłkarzem. Ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że aby stać się mistrzem w trakcie meczów, wcześniej tym mistrzem musi stać się na treningach. Zanim stanie na najwyższym stopniu podium, otrzyma owacje na stojąco, to najważniejsze występy będą miały miejsce z dala od tłumów i światła jupiterów. Dlatego ważne jest, aby wychodząc na trening, mieć w głowie intencję pełnego zaangażowania. Przed wejściem na murawę oraz w trakcie treningu pomocne może być wypowiadanie w myślach sentencji typu: „daję z siebie 100%”, „jestem w pełni zaangażowany”, „wykorzystuję każdą minutę treningu”, „piłka nożna jest moją ogromną pasją”. To właśnie tego typu zdania są w stanie zwiększyć zarówno jego motywację, ale także koncentrację. Kluczem w tej technice jest pełna świadomość i skupianie się na swoim dialogu wewnętrznym. Łapanie się na tym, jakie myśli wypowiadamy w głowie. Ponieważ to one wpłyną na nasze emocje, które znajdą odbicie w poziomie naszej motywacji, a ta z kolei przełoży się na wyniki w sporcie.
Budowanie mentalności młodego sportowca to proces. Kluczem jest znalezienie pasji. To ona sprawi, że obudzi się w sportowcu wewnętrzna motywacja do nieustannego działania, codziennego podnoszenia poprzeczki, aby każdego dnia być o jeden krok bliżej w kierunku realizacji swoich sportowych celów. Należy również przy tym pamiętać, że nasz umysł jest z natury leniwy, nie lubi się przemęczać. Warto być wtedy sprytniejszym i wykorzystać techniki mentalne, które podsycać będą ogień pasji. Cztery pierwsze sposoby, jak podkręcić motywację już znasz. Dalsze 4 narzędzia przedstawię w kolejnym artykule.
AUTOR: Karol Ciborowski Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej. Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/ |