Prezentacja poniższych ćwiczeń nie ma charakteru jednostki treningowej, a jest jedynie zbiorem przykładowych zadań do wykorzystania w czasie budowania treningu dla bramkarza. Część z nich można wykorzystać w elementach rozgrzewki, część fazie głównej, a jeszcze inne znakomicie spełniają swą rolę w części końcowej treningu. Do trenera należy prawidłowe ich wkomponowanie w stworzone przez siebie zajęcia dla golkiperów.

 

Zawodnicy grający na tej pozycji są często równie specyficzni jak pozycja, na której występują. Dlatego chętnie i często przelewają na treningach pot, byleby tylko udoskonalić swą grę. Pamiętajmy jednak, że to nie ilość potu warunkuje odpowiedni trening i rozwój zawodnika. Budować warsztat jego bramkarskiego rzemiosła można również, dając mu okazję do rywalizacji, uśmiechu czy spontanicznych zachowań. Dla człowieka narażonego w meczu na dziesiątki sytuacji wymagających brawury i odwagi takie elementy treningu wydają się nieodzowne.

 

Budując jednostkę treningową, również z przedstawionymi w tym opracowaniu elementami zabaw, pamiętajmy o zabezpieczeniu dla ćwiczących warunków bezpieczeństwa, a przede wszystkim nie powielajmy błędów popełnianych w wielu klubach, gdzie bramkarze pozostawieni są sami sobie.

 

Ćwiczenie 1

 

Ustawienie i plac zabawy jak na grafice. W prostokącie ograniczonym znacznikami ćwiczący bramkarze ustawieni w rozsypce. Jeden z nich ma piłkę w rękach. W zależności od polecenia trenera podrzuca bądź uderza piłkę mocno w górę prostym podbiciem. Wywołuje przy tym imię kolegi, który ma chwycić piłkę i powtórzyć czynność. Uderzający bądź podrzucający może również nie wywoływać następnego zawodnika, pozostawiając całej trójce walkę o piłkę.

 

 

Ćwiczenie 2

 

Ustawienie i plac zabawy jak na grafice. Każdy zespół składa się z 2 bramkarzy. Boisko ograniczone jest z jednej strony chorągiewkami, z drugiej znacznikami. Podzielone jest linią stworzoną z 10–12 piłek na połowy. Na połowie boiska należącej do drużyny „złodziei” wyznaczamy z znaczników linię startu odległą od linii piłek o 3 m. Na sygnał trenera oba zespoły: „złodziei” i „goniących” startują w kierunku piłek. Ekipa „złodziei” ma za zadanie zabrać dowolne 2 piłki i uciec z nimi w kierunku chorągiewek. Rywale – drużyna „goniących” w tym czasie stara się chwycić uciekających. Jeśli uda im się to przed linią wyznaczoną z chorągiewek, otrzymują punkt za każdego schwytanego „złodzieja”. Zabawę powtarzamy 3–4 razy, po czym zespoły zamieniają się rolami.

 

 

Powyższe 2 ćwiczenia pochodzą z artykułu „Szkolimy czy edukujemy bramkarzy?”, którego autorem jest Marek Dragosz. Artykuł, który zawiera pokaźną dawkę wiedzy dotyczącej treningu młodych bramkarzy, a także kolejne ćwiczenia treningowe znajdziecie w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci”.