Trening bramkarza… Dylemat wielu szkoleniowców pracujących samodzielnie z zespołem. Nie każdy klub ma szczęście posiadania osoby odpowiedzialnej za formę sportową bramkarzy. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że obowiązkiem każdego trenera piłki nożnej jest formalnie wykształcenie w szkoleniu i rozwoju bramkarzy. Uzbrojony w te wiadomości szkoleniowiec może pracować z bramkarzem nie tylko w konfiguracji trener – bramkarze, ale także w sferze integracji innych graczy z grupą zawodników lub całym zespołem. Poniżej propozycja gry do wykorzystania podczas treningu.

{jcomments on}

 

Plac gry wyznaczony jak na grafice. Zawodnicy linii defensywnej (biali), w ścisłej współpracy z bramkarzem, rozgrywają piłkę, a ich zadaniem jest doprowadzenie jej do jednego z partnerów w bocznym sektorze boiska.

 

Ich rywale (czerwoni) próbują odebrać piłkę i oddać strzał na bramkę w sytuacji 4 × 4.

 

Jeśli natomiast obrońcy wypełnią swoje zadanie – wtedy obaj boczni wraz z 2 wspierającymi obrońcami kontynuują akcję w sytuacji 4 × 2 przeciw 2 czerwonym ustawionym wcześniej jak na grafice.

 


 

Powyższa propozycja gry pochodzi z artykułu autorstwa Marka Dragosza „Zintegrowany trening bramkarza. Część I” opublikowanego w nr 5 (4/2014) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule autor proponuje m.in. środki do jednostek treningowych dla trenerów samodzielnie prowadzących zespół, nieposiadających wsparcia w postaci trenera bramkarzy.