{jcomments on}Podczas wykonywania przez zespół przeciwny rzutu rożnego bardzo często przy bramkarzu ustawia się zawodnik przeciwnika. Na pewno nie robi tego bez powodu… Jak się przed tym bronić? Jak ułatwić interwencję bramkarzowi?

 

Często przeciwnik ustawia podczas wykonywania rzutów rożnych jednego swojego zawodnika przy bramkarzu broniącej się drużyny.

 

Powody, dla których przeciwnik ustawia się przy bramkarzu

 

Podczas rzutów rożnych przeciwnik ustawia się przy bramkarzu z kilku powodów. Najważniejsze z nich to:

 

  • rozproszenie bramkarza,
  • zastawienie mu drogi.

 

Zasady gry w piłkę nożną nie pozwalają zawodnikowi przeciwnika przeszkadzać bramkarzowi, jednak ma on takie samo prawo do walki o tę przestrzeń boiska jak i bramkarz (art. 12 ust. 21 dokumentu ZASADY GRY W PIŁKĘ NOŻNĄ – Postanowienia Polskiego Związku Piłki Nożnej). Nie ma więc przeszkód, by zawodnik przeciwnika lub kilku z nich, zajmowało pozycję obok bramkarza.  

 

Jak postępuje bramkarz, a jak powinien?

 

Gdy zawodnik przeciwnika ustawia się obok bramkarza, często ten przywołuje swojego obrońcę, aby pokrył przeciwnika. W ten sposób tak naprawdę goalkeeper ściąga przed siebie jeszcze więcej graczy, którzy zagrodzą mu drogę. Nie powinno się więc, ściągać obrońców przed bramkarza, gdyż powinien on mieć tyle wolnej przestrzeni, ile jest możliwe. Bramkarz ma po prostu dopaść piłki przed przeciwnikiem – tylko to jest ważne.

 

Innym błędem popełnianym w tej sytuacji przez bramkarzy są utarczki słowne i przepychanki z zawodnikiem przeciwnika. W takiej sytuacji przeciwnik widzi, że ma przewagę. Dekoncentruje bramkarza przed stałym elementem gry – a jeżeli dochodzi do bójek, bramkarz jest zupełnie zdekoncentrowany i wyprowadzony z równowagi. Zamiast tego goalkeeper powinien wybrać miejsce, które uważa za najlepsze do ustawienia się i ignorować wszelkie zaczepki przeciwnika. Powinien skoncentrować się na jedynej ważnej rzeczy w takim momencie: piłce i ustawieniu obrony.

 

O czym przede wszystkim musi pamiętać bramkarz?


  1. Nogi muszą pracować, być ciągle w ruchu - ruch nóg ma zapobiec nadepnięciu przez przeciwnika na stopy bramkarza, co unieruchomiłoby tego ostatniego. Ponadto praca nóg ułatwia ich reakcję, gdy zbliża się piłka.
  2. Dłonie muszą być uniesione w górę - utrzymywanie dłoni w górze ma zapobiec tego rodzaju blokadom przeciwnika, które unieruchomią ramiona bramkarza w dole i uniemożliwią mu skuteczną interwencję. Jest to również bardzo wyraźny znak dla sędziego, że jeżeli dochodzi do przepychanek i blokad na granicy faulu – to bramkarz nie ma z tym nic wspólnego.

 

Podsumowanie

 

Ignorowanie dekoncentrujących zachowań przeciwnika oraz utrzymywanie przez bramkarza pełnej swobody stóp i dłoni bardzo ułatwi jego reakcję, gdy przeciwnik przy wykonywaniu rzutów rożnych ustawi przy nim swojego zawodnika.