Doskonale wiemy, że jednym z atutów dobrego bramkarza jest zwinność, czyli np. błyskawiczna gotowość do kolejnej obrony po wykonaniu pierwszej. Mówimy o tym, że dany bramkarz potrafił szybko się pozbierać i po raz kolejny bronić dostępu do swojej bramki.{jcomments on}
Organizacja i przebieg ćwiczenia
- Ćwiczenie przeprowadza w danym momencie się dla 1 bramkarza, a potrzebni będą 2 trenerzy (lub wyznaczeni przez nich zawodnicy) oraz kilka piłek.
- Bramkarz rozpoczyna ćwiczenie ustawiony w bramce, naprzeciwko niego w odległości ok. 11-12 metrów ustawia się jeden trener (lub inna osoba), natomiast druga ustawia się pod kątem do bramkarza mniej więcej w okolicy narożnika pola bramkowego.
- Każdy trener posiada kilka piłek.
- Trener ustawiony pod kątem rozpoczyna ćwiczenie oddając strzał w okolicę krótkiego słupka bramkarza, a bramkarz usiłuje ten strzał obronić.
Rysunek 1
- Po wykonaniu parady obronnej przez bramkarza drugi trener oddaje strzał w okolice drugiego słupka. Bramkarz musi błyskawicznie wstać i wykonać drugą obronę.
Rysunek 2.
- Po wykonaniu drugiej obrony bramkarz powraca do pozycji wyjściowej i ćwiczenie można rozpocząć od nowa.
- Ćwiczenie wykonuje się po 10 razy na każdą stronę. Czyli po wykonaniu pierwszej 10 ćwiczeń, trener z narożnika pola bramkowego przechodzi na drugi narożnik.
Modyfikacja
Pierwszy trener może od czasu do czasu próbować zmylić bramkarza i oddać strzał na długi słupek. Wtedy trener ustawiony centralnie strzela w przeciwległy róg bramki.
Cel ćwiczenia
Jest to doskonałe ćwiczenie dla bramkarzy doskonalące pierwszą obronę, szybkie powstanie i wykonanie drugiej obrony.