Bramkarze bardzo często na treningach doskonalą technikę rzucania się do piłki, a za mało czasu poświęcają na kształtowaniu pracy nóg. A jeśli już zajmują się tym aspektem treningu, ma to miejsce najczęściej w sztucznym otoczeniu.{jcomments on}

 

 

Organizacja i przebieg


  • Bramkarz rozpoczyna ustawiony w bramce, a drugi ćwiczący ustawia się z piłkami w odległości ok. 20 – 25 metrów od bramki. Odległość od bramki będzie się różnić w zależności od umiejętności zarówno bramkarza, jak i dogrywającego piłkę).

 

 

Rysunek 1.

 

  • Jest to bardzo proste ćwiczenie i polega na tym, że zawodnik (lub trener) oddaje strzały na bramkę, a bramkarz próbuje je obronić.
  • Jest tylko jedna różnica, która sprawia, że to ćwiczenie jest troszkę inne niż większość podobnych. Otóż bramkarz nie może rzucać się do piłki.
  • Każdy strzał musi być broniony w pozycji pionowej. Bramkarz musi używać właściwej pracy nóg w celu obrony strzału.

 

 

Rysunek 2.

 

  • Możesz zrobić to ćwiczenie w formie rywalizacji, jeśli masz do dyspozycji więcej niż 1 bramkarza. Za obroniony (odbity) strzał przyznajesz 1 pkt, za strzał złapany – 2 pkt, a za wpuszczoną bramkę odejmujesz 1 pkt.
  • Każdy bramkarz broni po 10 strzałów i wygrywa ten, który ma największą ilość punktów. Warto pomyśleć o jakiejś realnej nagrodzie, aby rywalizacja była większa i poważna.
  • Na początku można oddającego strzał ustawiać bliżej i dalej w zależności od umiejętności, aby znaleźć odpowiednią odległość. Kiedy już ustalisz optymalną odległość można konkurować i porównywać wyniki podczas całego sezonu z tygodnia na tydzień.

 

Założenia


Ćwiczenie nie polega tylko na poruszaniu się bramkarza na boki, ale również do przodu w celu skrócenia kąta strzału.

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.worldclasscoaching.com