{jcomments on}Wielu ekspertów twierdzi, że dobry bramkarz to nawet 50% wartości drużyny. I trudno się z nimi nie zgodzić, bo jak golkiper nie wpuści bramki w meczu to drużyna zdobędzie co najmniej jeden punkt. Wielu światowej klasy trenerów uważa, ze drużynę należy budować od pozycji bramkarza. Jakie zatem walory powinien mieć bramkarz kompletny?

Oceniając bramkarza, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wzrost i budowę ciała. Następnie patrzymy na grę na linii bramkowej, pewność chwytu, szybkość reakcji oraz zwinność. Każdy bramkarz umie się rzucić do piłki, złapać ją, większość ma dobry refleks - jednak naprawdę dobry golkiper, wyróżniający się ponad przeciętność musi umieć coś więcej...

 

Przykład


Wyobraźmy sobie taką sytuację: początek sezonu, celem naszej drużyny jest awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jednak w dwóch pierwszych meczach zdobywamy tylko jeden punkt. Nasz bramkarz w pierwszym meczu broni karnego, sytuację sam na sam i jeszcze kilka groźnych strzałów, jednak przegrywamy 2:1. W drugich zawodach nic specjalnie nie miał do roboty, ale swoją pracę wykonał - czyste konto i wynik 0:0. Wydawałoby się, że nie możemy mieć pretensji do niego, ale...

 

A może inaczej by wszystko wyglądało, gdyby nasz bramkarz w pierwszym meczu odezwał się do obrońców i przesunął linię obrony na 35 metr, co pozwoliłoby złapać napastnika na spalonym i uniknąć straty gola nr 1. A może, przy drugiej bramce, gdyby był lepiej ustawiony i wyszedł do łatwego dośrodkowania na 7 metr nie padłby gol... A może, gdyby w drugim meczu, kiedy kilkakrotnie przejął zagrania przeciwników w polu karnym, inaczej wprowadził piłkę do gry, do lepiej ustawionych kolegów lub gdyby celnie wykopał do napastnika, który świetnie urwał się obrońcom, nasza drużyna strzeliłaby bramkę...

 

Jak widać, wcześniej wymienione cechy, które nasz bramkarz posiada, nie wystarczyły mimo tego, że wydawałoby się, że nas nie zawiódł. Przy głębszej analizie okazuje się jednak, że czegoś zabrakło.

 

Dodatkowe cechy i umiejętności dobrego bramkarza


Poniżej wskazanych zostało 6 dodatkowych cech, które sprawiają, ze posiadający je bramkarz staje się świetnym fachowcem na swojej pozycji.

 

1. Komunikacja


Dobra komunikacja między bramkarzem, a zawodnikami z pola jest niezbędnym elementem gry obronnej. Bramkarz, ze względu na swoją pozycję na boisku, widzi więcej i jego obowiązkiem jest podpowiadanie kolegom, np. czy mają przeciwnika za plecami, czy powinni wybić piłkę, czy mają czas na jej przyjęcie, komu mogą podać itd. Golkiper powinien ustawiać krycie, organizować ustawienie przy stałych fragmentach gry i informować, kiedy wychodzi z bramki by przechwycić podanie.

 

2. Gra na przedpolu


Mówi się, że obowiązkiem bramkarza jest wyłapanie wszystkich dośrodkowań w pole bramkowe. Ale gra na przedpolu to nie tylko łapanie wrzutek. W obecnym, najczęściej stosowanym systemie gry 1-4-4-2 (i jego przeróżnych wariacjach), gdzie obrońcy grają w linii, bramkarz pełni funkcje ostatniego stopera i wyjściami na przedpole (a w razie konieczności nawet poza pole karne) powinien wspomagać swoich obrońców.

 

3. Gra nogami


Bramkarz jest nie tylko ostatnią linią obrony, ale również pierwszą linią ataku. Jego celne podania mogą otworzyć drogę do bramki napastnikom i uruchomić szybki kontratak. Dobra gra nogami daje również niezbędną pewność obrońcom, że przy pressingu drużyny przeciwnej mogą oni w każdej chwili zagrać piłkę do tyłu, czyli do swojego bramkarza.

 

4. Dobre ustawienie


Ustawienie może mieć kluczowe znaczenie dla kwestii, czy strzał zostanie obroniony, czy nie. Nawet kilka centymetrów może zadecydować. W zależności, gdzie znajduje się piłka, bramkarz powinien przesuwać się wzdłuż linii bramkowej i w obrębie pola karnego. Bramkarz musi wiedzieć, kiedy zostać na linii, a kiedy wysunąć się kilka metrów do przodu, jak skrócić kąt, jaką pozycję zająć przy stałych fragmentach gry itd.

 

5. Wprowadzanie piłki do gry


Daleko nie zawsze znaczy dobrze. Wprowadzenie piłki do gry nogą powinno być precyzyjne. Wyrzut piłki ręką musi być wykonany w tempo i nie powinien sprawić trudności piłkarzowi w opanowaniu futbolówki - najlepiej zagrać ją po ziemi, a jeśli górą, to na nogę lub klatkę piersiową w taki sposób, aby w żadnym wypadku piłka nie skozłowała przed zawodnikiem.

 

6. Decyzyjność


Chyba najważniejsza cecha dobrego bramkarza. Bramkarz ma ułamki sekundy na ocenę sytuacji i podjęcie decyzji. Dotyczy to wszystkich wyżej wymienionych elementów np:

- ocena siły strzału i co się z tym wiąże, podjęcie decyzji, czy złapać piłkę czy może tylko ją odbić,

- czy kazać obrońcom przesunąć się do przodu, czy mają zostać na dotychczasowych pozycjach,

- czy wyjść do dośrodkowania, czy zostać w bramce,

- czy po zagraniu piłki do tyłu przez obrońcę wykopać ją z pierwszej piłki, czy jest czas na przyjęcie,

- czy przy dośrodkowaniu ustawić się przy bliższym, czy dalszym słupku,

- czy wprowadzić piłkę do gry dalekim wykopem, czy wyrzucić ją ręką.

 

Właściwy trening kluczem do sukcesu


Niestety bardzo często praca z bramkarzami jest zaniedbywana, a żeby bramkarz był silną stroną naszego zespołu, każda z wyżej wymienionych umiejętności powinna być ćwiczona i doskonalona w czasie sesji treningowych.

 

Autor: Marcin Cichowlas

fizjoterapeuta i masażysta sportowy,

trener młodych bramkarzy w klubie Enfield Rangers FC