Blind Football w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. W ostatnich dwóch latach piłka nożna dla osób niewidomych i niedowidzących ma coraz większe grono zawodniczek i zawodników na terenie całego kraju.

Powstały w tym czasie nowe drużyny, w obecnym roku rozegrany został pierwszy historyczny sezon ligowy w Polsce, bardzo prężnie działa reprezentacja Polski w Blind Footballu mężczyzn (w 2025 r. odbędą się Mistrzostwa Europy dywizji B w Polsce), tworzy się żeńska Reprezentacja Polski…

W obecnym roku w lidze PGF Blind Football Poland wzięło udział 5 drużyn (Wisła Kraków BF, Śląsk Wrocław BF, Warta Poznań BF, BTS Rekord Bielsko-Biała BF oraz Niezłomni Zabrze BF). W Pucharze Polski 2024 dołączyła do drużyn ligowych ekipa ARTS Warszawa BF. Mimo tych wielu znaczących pozytywnych działań nadal mnóstwo osób ze środowiska piłkarskiego nie ma pojęcia o istnieniu tej dyscypliny w Polsce.

Mądry i myślący perspektywicznie trener piłkarski dba o zawodnika nie tylko kiedy ten jest zdrowy i gotowy do gry, ale powinien również dbać o zawodnika po odniesieniu przez niego kontuzji, a także podczas poważnej choroby. Tak właśnie zachował się trener Pawła Zinkowa – jednego z czołowych obecnie zawodników Reprezentacji Polski w Blind Footballu.

Paweł był świetnie zapowiadającym się młodzieżowcem w piłce 11-osobowej, na testy zapraszały go kolejne topowe kluby grające na szczeblu centralnym. Jednak w wieku 16 lat nagle zaczęły się jego problemy z widzeniem, nagle zaczął tracić wzrok. Gra sprawiała mu coraz większe trudności, przez co musiał po pewnym czasie z niej zrezygnować w swoim klubie.

Wtedy bardzo rozsądnie zachował się jego ówczesny trener, który polecił mu, aby pojechał na trening drużyny Blind Footballu do Krakowa (w tamtym czasie istniały w Polsce tylko drużyny Wisły Kraków i Śląska Wrocław). Paweł zgłosił się do drużyny Wisły Kraków BF i zaczął swoją przygodę z piłką nożną osób niewidomych i niedowidzących. Była to dla niego nowa szansa na spełnianie marzeń z dzieciństwa. Zaprowadziło go to do reprezentacji Polski i obecnie dumnie reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej, jako jeden z najlepszych piłkarzy Blind Footballu w Polsce.

Takich piłkarzy jest wielu, dajmy im wszyscy nową szansę, dajmy im szansę na spełnianie się w tej pięknej dyscyplinie mimo ich wady wzroku.

Trenerko/trenerze, jeśli masz zawodniczkę/zawodnika, którzy mają podobne problemy, zgłoś się do nas, a pokierujemy Cię do najbliższego klubu Blind Footballu i pomożemy rozpocząć Twoim zawodnikom przygodę z tą niełatwą, ale piękną dyscypliną paralimpijską. Czasami wystarczy jedna konkretna informacja dla zawodniczki/zawodnika, która pomoże im w nowym otwarciu na nowe cele i marzenia.

Odnośnie do zawodniczek – w ich przypadku próg wady wzroku może być zdecydowanie mniejszy niż w przypadku mężczyzn, zarówno w kontekście reprezentacyjnym, jak i ligowym.

Trenerko/trenerze

Pomóżmy wspólnie w rozwoju Blind Footballu, bo takich osób jak Paweł Zinkow jest wokół nas wiele.

Kontakt:

Profil Facebook: BLIND FOOTBALL POLAND

Krzysztof Mrózek – trener asystent w reprezentacji Polski Blind Football – 793 988 929