Analiza „na żywo” może wspierać proces decyzyjny trenera i sztabu oraz pozwala obiektywnie ocenić sytuacje boiskowe, gdy każdy szczegół jest ważny. Przeczytajmy, co o niej sądzą dwaj trenerzy asystenci pracujący w Ekstraklasie.

Mariusz Kondak – trener asystent, Wisła Płock

Przygotowanie przedmeczowe w kwestii analizy to fundament. Na jego podstawie powstaje plan na mecz. Co jednak charakteryzuje rywalizację meczową, która rozpoczyna się wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego, to mnogość zmiennych, które często pozostawały poza kontrolą. Specyficzny problem taktyczny, rezultat kreujący scenariusz meczu, indywidualna jakość występu zawodnika czy nietypowa adaptacja przeciwnika to przykłady czynników, które wymagają reakcji sztabu, a są ściśle powiązane z obserwacją oraz komunikacją na linii analityk-trener.

Goncalo Feio – trener asystent, Raków Częstochowa

Sztaby są coraz bardziej rozbudowane i sposoby komunikacyjne są bardziej rozwinięte, jednym z tych elementów jest wspomniana analiza na żywo. Podczas meczu zarówno pierwszej połowy, jak i drugiej jest możliwość wprowadzenia odpowiednich korekt i w tym procesie, obraz wideo, statystyka czy ustawienie analityka z wyższą perspektywą na spotkanie pomagają nam na odpowiednie reakcje. Piłka nożna to jest gra szczegółów i często świadomość taktyczna decyduje o wyniku. Jeśli chodzi o przerwę, to trener może pokazywać odpowiednio wskazówki na tablicy taktycznej, kartce czy też na materiale wideo. Jeśli w procesie analizy rywala wcześniej była wykorzystywana analiza wideo, to dlaczego nie może być to odpowiednio wykorzystana w przerwie. Oczywiście nie można pokazać wielu klipów, jedynie te najważniejsze. Ponadto ważna jest umiejętność wyboru odpowiednich. Wydaje mi się, że rysowanie, Power Point czy tablica taktyczna również są pomocne, ale to przykłady praktyczne w czasie meczu mogą być najlepszym wykładnikiem, żeby pokazać dany element i starać się go poprawić.

Więcej w artykule „Taktyczna analiza „na żywo”. Czyli najważniejszy mecz trenera analityka”, którego autorem jest Maciej Krzymień (analityk Legii Warszawa w latach 2011–2020 oraz reprezentacji Polski U19 w latach 2014–2015) opublikowanym w nr 6/2020 (41) czasopisma „Asystent Trenera”.

W artykule poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:

  • Czym jest analiza „na żywo”
  • Co jest potrzebne
  • Na co zwracać uwagę

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”