- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Po analizie wszystkich meczów Ekstraklasy w I rundzie sezonu 2017/18 autor niniejszego artykułu, Łukasz Pachelski przedstawia wnioski dotyczące finalnych podań i akcji poprzedzających zdobycie gola. Wraz z autorem zachęcamy przede wszystkim do wdrożenia wniosków do treningu.
Przyjrzyjmy się statystykom dotyczącym finalnych podań, po których padały gole. Okazuje się, że największa część finalnych podań jest zagrywana po podłożu:
Warto zastanowić się, jaką część naszych treningów stanowią ćwiczenia, w których finalne podanie, co do zasady, ma odbywać się górą. Widać bowiem, że ponad 2 razy częściej bramki padają po podaniach po podłożu i to wydaje się głównym elementem, który powinien być doskonalony w czasie treningu.
Dość istotną część – 15% wszystkich goli, stanowią bramki zdobyte po przypadkowych „asystach” – piłkach odbitych od słupka, poprzeczki czy od przeciwnika. Widać więc wyraźnie, że uderzenia z piłek sytuacyjnych również powinny stanowić ważny element treningu.
Przyjrzyjmy się teraz rozkładowi procentowemu stref, z których padają finalne podania.
Grafika. Procentowy rozkład stref, z których padają finalne podania
Wartości na grafice podane są w zaokrągleniu.
Generalnie widać, że asysty rozkładają się dość równomiernie po całym boisku i tak naprawdę trudno wskazać dominującą strefę. Wciąż znaczną część (21%) stanowią podania ze strefy 29, czyli całej części boiska mieszczącej się dalej niż 32 m od bramki przeciwnika.
Obserwując treningi prowadzone przez polskich trenerów, widać, że największą część treningów kończących się strzałami stanowią te, w których prowokowane są dośrodkowania zza pola karnego spod linii bocznej. Zwróćmy jednak uwagę, że więcej asyst pada choćby ze stref bocznych pola karnego (łącznie 24%) niż ze stref 1 i 23 (łącznie 19%).
Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Jak skutecznie zdobywać bramki. Analiza Ekstraklasy w pierwszej rundzie sezonu 2017/2018. Część II” autorstwa Łukasza Pachelskiego, który został opublikowany w nr 4/2018 (29) czasopisma „Asystent Trenera”.