- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Procedura punktowania zawodników za poszczególne elementy gry została wyjaśniona w tekście „Skuteczność gry głównym wyznacznikiem oceny piłkarza w meczu”. Tym razem panowie: Dariusz Tysper i Paweł Dębski ocenili zawodników drużyny Manchester United w sezonie 2009/2010.
{jcomments on}
Birmingham City – Manchester United 1:1
Analizując tabelę 1.najwyższą liczbę punktów wg przyjętych kryteriów zdobyli:
Najniższą liczbę punktów uzyskali:
Wigan Athletic – Manchester United 0:5
Analizując tabelę 2. najwyższą liczbę punktów mają:
Najniższa liczba punktów:
Manchester United – Fulham FC 3:0
Zgodnie z analizą tabeli 3.najwyższą liczbę punktów przyznano następującym zawodnikom:
Najniższą liczbę punktów uzyskali:
Manchester United – Liverpool 2:1
Zgodnie z wynikami tabeli 4. najwyższą liczbę punktów zdobyli:
Najniższą liczbę punktów zgromadzili:
Sunderland – Manchester United 0:1
Analiza tabeli 5.wykazała, żenajwięcej punktów mają:
Najniższą liczbę punktów uzyskali:
Analizując występy zawodników Manchester United w 5 meczach (tabela 6) najwyższą średnią punktową uzyskał Giggs 8 pkt, Evra 6,7 pkt, Rafael 6,5 pkt. Spośród zawodników grających we wszystkich meczach (Fletcher, Rooney, Evra) najlepiej wypadł Evra uzyskując 6,7 pkt. Najniższe noty uzyskali: O’Shea 2 pkt, Neuville 4,3 pkt, Vidić 4,5 pkt. W 5 analizowanych meczach piłkarze Manchester United najwyżej zostali ocenieni w spotkaniu z Fulham – 70 pkt, wygranym 3-0, a najniżej w pojedynku z Wigan – 49 pkt mimo najwyższego zwycięstwa 5-0. Niska nota w meczu zakończonym tak wysokim wynikiem na pewno może zastanawiać. Bardzo ciekawy, godny podkreślenia jest fakt, że wszystkie bramki zawodnicy Man Utd strzelili w drugiej połowie. Analizując punktację każdego z zawodników w tym meczu rzuca się w oczy tylko 1 pkt uzyskany przez Evrę mimo, że jego średnia ze wszystkich analizowanych meczów była imponująca, jak na zdobycze pozostałych piłkarzy (6,7 pkt). Najgorszym rezultatem zakończył się mecz z Birmingham 1:1, jednak nota, jaką uzyskali jego piłkarze – 52,5 pkt nie okazała się najniższa.
Analizując występy zawodników Manchester United w tabeli 7 widoczna jest zależność liczby strat piłki z końcowym wynikiem. Najwięcej strat miało miejsce w meczu z Birmingham (79) , który zakończył się najgorszym wynikiem (1:1) spośród pięciu analizowanych. Najmniej błędów w rozegraniu piłki odnotowano w pojedynku z Wigan (5:0). Liczba oddanych strzałów w poszczególnych meczach ukazuje istotne powiązanie z końcowym wynikiem. Największą liczbę (31) zanotowano w meczu z Fulham (3:0) , który okazał się drugim pod względem różnicy bramek. Najmniej strzałów (10) zanotowano w pojedynku z Birmingham (1:1). Podsumowując liczbę działań na zdobycie pola, w meczu z Wigan zakończonym najwyższym zwycięstwem (5:0) ich liczba (358) okazała się najgorszą zaraz po wyniku z meczu z Sunderlandem (1:0). Być może niezbyt wymagający rywale ułatwiali stwarzanie sytuacji do zdobycia goli bez konieczności wymiany dużej liczby podań. Analizując odbiór piłki, najwyższą skutecznością piłkarze wykazali się w meczu z teoretycznie najlepszym rywalem Liverpoolem (102). Wynikać to może z dużej liczby akcji konstruowanych przez Liverpool, ale również z dobrej gry w destrukcji piłkarzy Manchester United.
Najwięcej akcji przeciwnika zostało przerwanych w pojedynku z Birmingham (39), co świadczy o aktywnej grze rywali, którzy zdołali w efekcie zremisować z wyżej notowanym rywalem. Podobnie, liczbę działań na zagrożenie bramki (12), odnotowano najwyższą w meczu z Birmingham, co wskazuje na nienajlepszą dyspozycję „Czerwonych Diabłów”, której efektem był najgorszy wynik spośród pięciu analizowanych spotkań.
Autorzy: Dariusz Tysper, Paweł Dębski